,

24 שנות מאסר לאליאור חן: "העונש נדרש לשם הוקעת מעשיו האכזריים והנפשעים"

כמעט שלוש שנים אחרי התפוצצות הפרשה שזיעזעה את המדינה, מנהיג הכת שהתעללה בשמונה ילדים נשלח למאסר ממושך. בנוסף, קבעו השופטים כי הוא ישלם פיצוי של מאות אלפי שקלים לקורבנותיו. "השיקול המרכזי והמכריע בענישה הינו שיקול הגמול", נכתב בגזר הדין

  • פורסם ב:
  • 28/02/2011 15:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/02/2011 16:39
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

(2:05 דקות)

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) עונש כבד על "הרב המתעלל" אליאור חן, שהורשע כי עמד בראש כת סדיסטית שהתעללה בשמונה ילדים קטנים. השופטים קבעו כי חן ירצה עונש של 24 שנות מאסר ויפצה את קורבנותיו בסכום כולל של 700,000 שקל - 200,000 שקלים לשני הילדים שנפגעו באורח קשה ו-50,000 שקלים לכל אחד מששת הילדים האחרים.

 

בואו לדבר על גזר הדין בפייסבוק »

 

"השיקול המרכזי והמכריע בענישה הינו שיקול הגמול", כתבו השופטים בהחלטתם. "שיקול זה נדרש לשם הוקעת מעשיו האכזריים והנפשעים של הנאשם, אשר פגעו קשות בשמונה ילדים חסרי ישע - פיזית ונפשית, הסבו חבלות של ממש וחבלות חמורות והותירו את הצעיר שבפעוטות פגוע אנושות במצב של תרדמת. על העונש לתת ביטוי ראוי והולם לערכי היסוד של ההגנה על החיים ושלמות הגוף בכלל ועל שמירת גופם ונפשם של קטינים חסרי ישע בפרט, וכן להוות מסר מרתיע אינדבידואלי וכללי".

 

חן הורשע בנובמבר האחרון בכל הסעיפים החמורים שנכללו בכתב האישום נגדו. בין היתר הורשע חן בהתעללות בקטין או בחסר ישע, תקיפת קטין הגורמת לחבלה חמורה ותקיפת קטין הגורמת לחבלה של ממש. עם זאת, הוא זוכה מסעיף אישום אחד של תקיפת קטין.

 

אתמול, לקראת מתן גזר הדין, אמר אביהם של הילדים שעברו את מסכת ההתעללות הנוראה ואחד מהם נותר צמח עד היום, כי גם "גיהינום זה לא מספיק גדול בשבילו". האב כינה את חן "איש מסוכן" ואמר כי מעשיו גרועים מאלה של הנאצים. "האיש הזה, אין לו שום חרטה", ביקש להבהיר האב.

ההתעללות: טלטולים, מכות, אכילת צואה והצמדת תנור חשמלי לגוף

הפרשה שזיעזעה את המדינה כולה התפוצצה באפריל 2008, כשלידי המשטרה הגיעה תלונה על אם מירושלים שהתעללה קשות בילדיה. אחד מהם, בן 3, אושפז בבית חולים במצב קשה והוגדר צמח. המשטרה פתחה בחקירה וגילתה כי מי שעומד מאחורי ההתעללות היא כת בהנהגת חן, שהמליץ לאם לבצע "תיקונים" בילדיה לאחר גירושיה מבעלה, כדי "להוציא מהם את המזיקים". חן עצמו נמלט מהארץ והמשטרה הוציאה נגדו צו מעצר בין-לאומי.

 

ביולי 2008 חן הסגיר את עצמו לרשויות החוק בברזיל, ובמקביל חתמה אמם של הילדים על הסדר טיעון, שבו הסכימה להעיד נגד האיש שהוביל אותה ואת חסידיו הנוספים להתעללות הקשה. במאי 2009 החליט בית המשפט העליון בברזיל לאשר את בקשת ההסגרה שהגישה ישראל, ובחודש אוקטובר הוא הועבר לארץ.

 

עם חזרתו לארץ חשפה המשטרה כי חן לא רק שידל את חסידיו, אלא לקח בעצמו חלק במעשי הזוועה. חודש לאחר הסגרתו, הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור נגד חן שכלל סעיפים של התעללות בקטין או בחסר ישע, תקיפת קטין הגורמת לחבלה חמורה ותקיפת קטין הגורמת לחבלה של ממש. בכתב האישום תוארה מסכת ההתעללויות הקשה, כשבין היתר נכתב כי חברי הכת טלטלו את הילדים, הכו אותם באמצעות חפצים שונים, הכריחו אותם לאכול צואה והצמידו לגופם תנור חשמלי.

 

חסידיו של אליאור חן נדונו לעונשים של 20-17 שנות מאסר

במאי 2010 הורשעו ארבעה מחסידיו של חן, והשופטים קבעו כי "על פניהם של הנאשמים לא ניכרה כל הבעת צער או חמלה על מה שגרמו לילדים". על הארבעה נגזרו תקופות מאסר בפועל של בין 17 ל-20 שנות מאסר.

 

בנובמבר אשתקד לידי חדשות 10 הגיעו הקלטות של שיחות טלפון שערך אליאור חן ממעצרו, שם התייחס למעשיו. "הפרקליטות לא טענה שום דבר על התעללות, אלא רק שהייתי משפיע באופן חזק על אנשים, מרעיב אותם, לא נותן להם לאכול ומחייב אותם ללמוד הרבה ולא לישון בלילה", אמר חן. "לא נטען על אלימות נוראה או כוויות".