,

ששינסקי התלונן במשטרה: צותתו לי לטלפון וקיבלתי איומים

יושב ראש הוועדה שבחנה את המדיניות בנושא מיסוי הגז בישראל התלונן כי קיבל מכתבי איום לרכך את ההמלצות. החשד: גורמים הקשורים לחברות הגז מעורבים

(1:45 דקות)

פרופ' איתן ששינסקי, שעומד בראש הוועדה שבחנה את מיסוי משאבי הגז והנפט בישראל, התלונן במשטרה על ציתותים לטלפון ומכתבי איום, כך נחשף הערב (ראשון) בחדשות 10. הפנייה למשטרה נעשתה בסמוך למועד פרסום הדוח הסופי של הוועדה.

 

ששינסקי חשש שגורמים שקשורים כנראה לחברות הקידוחים עצמן מנסים לשבש באופן לא חוקי את מסקנות הוועדה בראשותו, זימן את חוקרי המשטרה ומסר להם את הטלפון הסלולרי האישי שלו ומספר מחשבים. ששינסקי חשש גם שגורמים מסוימים התקינו אמצעי האזנה לקו הטלפון הפרטי שלו, וכך ביקשו להשיג מידע מודיעיני אודות המסקנות.

 

בנוסף התלונן ששינסקי על חשש למכתבי איום מפורשים לפגיעה בו ובבני משפחתו שנשלחו אליו בדואר עם מסר ברור: "רכך את המלצותיך - או שתיפגע". פרופ' ששינסקי עצמו וגם במשרד האוצר סירבו להתייחס לפרטי הידיעה.

מוקדם יותר היום אישרה הממשלה את המלצת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וקיבלה במלואן את מסקנות הוועדה לבחינת מדיניות בנושא משאבי נפט וגז בישראל, בראשות פרופ' איתן ששנסקי, לפיהן יגדל חלקה של המדינה מהכנסות הגז הטבעי. 21 שרים תמכו בקבלת ההמלצות, 5 שרי ישראל ביתנו התנגדו.

 

 

בין היתר, אישרה הממשלה הקמת צוות בין-משרדי שיבחן את הדרכים להתמודדות עם ההשלכות המאקרו כלכליות של התקבולים ממשאבי הטבע, וכן תוקם קרן הון שפירותיה יופנו לשני יעדים מרכזיים - חינוך וביטחון. בנוסף, כפי שהצהיר ראש הממשלה, המדינה תשתתף במחצית הוצאות האבטחה של מתקני ומאגרי גז ונפט ימיים. זאת למתקנים שמשרד הביטחון דרש את אבטחתם ושלפחות רבע מהתפוקה השנתית שלהם תהיה משווקת למשק הישראלי.

 

ועדת ששנסקי מונתה ב- 12 באפריל והגישה את המלצותיה הסופיות לראש הממשלה בתחילת ינואר. החל מקבלת הדו"ח, בחן ראש הממשלה את המלצות הוועדה לעומקן וקיים פגישות עם הגורמים הרלוונטיים לנושא זה - יו"ר הוועדה, איתן ששנסקי, שר האוצר-  יובל שטייניץ, שר התשתיות - עוזי לנדאו והשר להגנת הסביבה - גלעד ארדן.  בנוסף, נפגש ראש הממשלה עם המשקיעים והיזמים בענף חיפוש הגז הטבעי.