,

חשיפה: תוכנית חירום להעלאת מחירי המים בפתח

ברשות המים חוששים מתסריטי אימה עם שנה שביעית של בצורת וכבר הכינו שורה של גזירות. לפי התוכנית, אזרחים שיבזבזו מים ישלמו כפליים פר קוב, השקיית דשאים תאסר וכולנו נתבקש להתקלח לא יותר מארבע דקות

(4:07 דקות)

אם שמתם לב שחשבון המים שלכם קפץ פלאים התכוננו להמשך. רשות המים מתכננת שינוי בתעריפים שיקפיץ באופן חד את החשבון למי שיחרוג ממכסת מים מסוימת. כך נחשף היום (שלישי) בחדשות 10.

 

ברשות המים עשו כבר שורה של צעדים כדי שישראל תפסיק להתייבש. המים התייקרו ב-40 אחוז, מתקנים להתפלה נחנכו והציבור התבקש, כמעט בתחינה, לחסוך. התוצאות לא אחרו לבוא הצרכן הביתי הוריד עשרים אחוזים מצריכת המים שלו.

 

אבל עתה מתברר כי גם הגזירות האלו לא הספיקו. ברשות המים גיבשו תוכנית חירום כדי להתמודד עם שנה שביעית ברצף של בצורת. "הכנרת יכולה להפוך לאגם ריק ואקוויפר ההר עלול להיות מומלח", מציג יו"ר רשות המים, הפרופסור אורי שני, את התסריטים מהם חוששים במשרדו.

 

לאור המצב מתכננים ברשות המים סדרה יקרה של גזירות חדשות. במסגרת התוכנית יחזור מס הבצורת. אם עד היום שילם האזרח כשמונה שקלים לקוב עבור שימוש בסיסי לכל דייר בבית ושנים עשר שקלים לקוב נוסף מעל מכסת המים, עתה תתווסף גם מדרגת מחירים שלישית.  מי שיבזבז יותר מדי יאלץ לפי התוכנית לשלם עשרים שקלים לקוב על הצריכה החריגה, כפליים לעומת המחיר הנוכחי.

 

סעיף נוסף ייבש כמעט כל גינה פורחת בישראל. רשות המים תאסור על הפעלה של ממטרות בכל שעה ביום לאורך כל הקיץ. מי שירצה להשקות צמחים או עצים - יצטרך להתקין טפטפות. בנוסף תאסר לחלוטין השקיית דשאים טבעיים מכל הסוגים בעונה החמה.

הממשלה לא יכולה להתערב בגזירות

לא רק צרכני המים יפגעו. מכסות החקלאים יקוצצו עד למתחת לקו השחור. לראשונה, גם מפעלי תעשיה ידרשו לקצץ בניצול המים בשיעור של 15 אחוזים.

 

ברשות המים הכינו כבר שורה של המלצות לאזרח איך להתמודד עם הגזירות החדשות. "כשנכנסים למקלחת  צריך לחזור לזמן מקלחת של ארבע דקות", מציג יו"ר רשות המים את אחת ההמלצות, "אין לנו מים לבזבז ומי שיתעקש יצטרך לשלם".

 

מי שמחליט על העלאות מחירי המים הם פקידים של רשות המים בלבד. מרבית הצעדים בהליך אינם טעונים אישור של הכנסת או הממשלה וחברי הכנסת והשרים אינם יכולים לעשות דבר נוכח ההחלטה. ברשות המים צפו את התגובות הנזעמות ולכן החליטו כי המהלך ילווה בהסברה.

התגובות במערכת הפוליטית