,

עד כמה תשפיע הרפורמה לגיוס חרדים?

על פי התכנית שאושרה היום, שניים מכל שלושה חרדים יתגייסו עד 2015. אולם, חרדים בני 22 -25 יגוייסו ל-17 חודשים, אברך שיבחר בשירות אזרחי יחוייב לשנה אחת, ובני 26 ומעלה יידרשו ל-3 חודשים בלבד, עד שיזכו לפטור רשמי • נשים אינן נכללות בתכנית

(1:36 דקות)

הממשלה אישרה היום (ראשון) תוכנית להכפלת מספר החרדים שיגויסו לצה"ל ולשירות אזרחי עד ל-5,000 בעוד חמש שנים. מדובר במהלך משמעותי, ואם התכנית תצליח, שניים מכל שלושה חרדים יתגייסו עד 2015.

 

עם זאת, לא ברור עד כמה השירות יהיה ממושך או משמעותי: בני 22 עד 25 מהמגזר החרדי יגוייסו בסך הכל ל-17 חודשים, אברך שיבחר בשירות אזרחי יחוייב לשרת במשך שנה אחת בלבד, ובני 26 ומעלה ייידרשו לשרת שלושה חודשים - עד שיזכו לתעודת פטור רשמית.

 

סוגייה נוספת שנותרה בעייתית בתכנית, היא שהתכנית פוסחת לחלוטין על נשים חרדיות. שליש מהשנים היום מקבלת פטור בעילה של דתיות או מצפון שאינו מאפשר לה לשרת. כל עוד המצב החוקי הזה לא ישתנה, התכנית החדשה אינה פונה כלל לאוכלוסיית הנשים.

 

לפי הנתונים של צה"ל, 13%  בלבד ממקבלי הפטור משירות צבאי הם חרדים המצהירים כי תורתם אמונתם. היתר הם חולים, אנשים המתחזים לחולים, בני מיעוטים ואחרים.