האם הגבלות התנועה בצירים המרכזיים בשטחים ימנעו פיגועים, או יגדילו את התסכול?

כחלק מהמלחמה בגל הטרור, ובעיקר בפיגועי הדריסה והירי בצירי התנועה ביהודה ושומרון, החליטו בממשלה על בידוק בטחוני לכלי רכב פלסטינים באיזור חברון ושכם. הפועלים שהפקקים שלהם רק מתארכים סבורים שמי שרוצה לעשות פיגוע, לא יאותר ממילא; ובמנגנוני הביטחון הפלסטינים דווקא סבורים כי הצעדים החדשים עשויים להועיל

ביום שלאחר ההחלטה במערכת הביטחון לנקוט צעדים שיקשו על מחבלים לנוע בחופשיות, מגיע היישום בפועל.

 

הצעד הבולט ביותר - בידוק ביטחוני של רוב כלי הרכב הפלסטיניים בעיקר בנסיעות מחברון ומאיזור שכם. כך למשל בכניסה לשכם נהג פלסטיני שמעורר את חשדם של החיילים מתבקש לעצור, לרדת מהרכב ולפתוח את תא המטען.

 

מלבד פקקי התנועה שנוצרו באזור, לא הצליחו הצעדים החדשים למנוע את פיגוע הדריסה הבוקר בצומת תפוח.

שני חיילים ושוטר משמר הגבול נפצעו קל, המחבל נורה וְנפצע.

 

תושבים פלסטינים שאיתם דיברנו היום אומרים כי חופש התנועה שלהם נפגע אבל מי שיישאר נחוש לעשות פיגוע, יצליח להוציא אותו לפועל. לאחר שאדם עובר בידוק בטחוני, אי אפשר לסכל את החלטתו ללחוץ על דוושת הגז - וודאי שלא לחזות אותה מראש.

 

בכל מקרה בשטחים אומרים היום כי עומסי התנועה וְהפקקים רק יגבירו את הכעס וְהתסכול וידרבנו עוד יותר את הגורמים המתסיסים, כמו חמאס, להמשיך בהסתה דבר שרק ידחף צעירים פלסטינים נוספים לעשות פיגועי דקירה ודריסה.


מנגד מבהירים גורמי ביטחון פלסטיניים כי הצעדים הישראלים החדשים עשויים דווקא להפחית את מספר פיגועי הירי בצירי התנועה המרכזיים בשטחים.