,

חשד: בן לאדן הורה לפגוע באירופה בקלטת שמע באמצעות קודים

ביום שישי פורסמה קלטת, שבה דיבר מנהיג אל-קאעדה על שינויי אקלים ואסונות טבע. במערב חוששים כי מדובר בהנחיות למבצע טרור. גורמי מודיעין מערביים סבורים כי מאחורי האיום על אירופה עומדת חולייה של מוסלמים מגרמניה ובריטניה

(3:24 דקות)

ארה"ב פרסמה היום (ראשון) אזהרת מסע לאזרחיה, מחשש לפיגועים שעלולים לבצע אנשי אל-קאעדה באירופה. האמריקנים והאירופים חוששים כי מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן, שם את היבשת על הכוונת כהארגון, שספג בשנים האחרונות מכות קשות במדינות ערב, חיזק את הזרוע הצפון אפריקנית שלו והצליח לחדור לאירופה.  

 

גורמים במערב סבורים כי בן לאדן משתמש באינטרנט על מנת להעביר לאנשיו, שאת חלקם הוא מעולם לא פגש, הוראות באמצעות קודים. קיים חשד שלפיו הקלטת שפורסמה ביום שישי האחרון, בה דיבר בן לאדן במשך 11 דקות על שינויי האקלים, אסונות טבע ואיכות הסביבה, הייתה למעשה הוראה לבצע פיגועים.

 

אז מה מסתתר מאחורי הדאגה בארה"ב ובאירופה? ב-8 בספטמבר הורתה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, על מתקפת מל"טים נגד מטרות צבאיות בפקיסטן, שבה נהרגו ונפצעו אזרחים אירופים ממוצא מוסלמי. על פי הדיווחים השונים, בתקיפה נהרגו שמונה אזרחים גרמנים ושני אזרחים בריטים, שתכננו לבצע פיגועים.

 

אחד הפצעים, בעל אזרחות גרמנית, נתפס והועבר לאפגניסטן שם הוא נחקר והעביר מידע לחוקריו. האיש סיפר כי הוא וחבריו תכננו לבצע פיגועים על אדמת אירופה והתחושה הייתה כי לא צפויות מתקפות נוספות, אך ביממות האחרונות דווח על מטרות ספציפיות שיש לגביהן התרעות. הרשת "פוקס ניוז" דיווחה כי בין היעדים שהמחבלים מתכוונים לפגוע בהם נמצאים מגדל אייפל וקתדרלת נוטרדאם בפריז, ושער ברנדנבורג בברלין. לא ברור כמה המידע הזה אמין.

 

בישראל אומרים בינתיים כי ההודעה האמריקנית היא כללית מאוד, ולפי שעה אין כוונה להצטרף לאזהרה. התחושה היא שלגורמי המודיעין המערביים אין מידע קונקרטי, אם כי ברור שהלחץ של האמריקנים הוא אמיתי. בחודש ספטמבר ביצע ה-CIA לא פחות מ-22 סיכולים ממוקדים בפקיסטן ואפגניסטן, ובארה"ב לא לוקחים סיכונים בעניין.

 

(בהכנת הכתבה השתתף רונן סולומון)