,

אסון נמנע בנתב"ג: טייס רוסי כמעט נחת במסלול לא נכון

על פי חקירה ראשונית, טייס המטוס התבלבל בין המסלולים בנמל התעופה בן גוריון • פקחי רשות שדות התעופה הבחינו בסכנה והפנו את הטייס לנחיתה במסלול הנכון

(1:34 דק')

טייס של חברת תעופה רוסית עמד לנחות היום (שלישי) בטעות במסלול לא נכון בנמל התעופה בן גוריון. פקחי רשות שדות התעופה זיהו את הטעות והפנו את טייס לנחיתה במסלול הנכון ובכך מנעו אסון. בסופו של דבר נחת המטוס בשלום.

בחודש שעבר חשף דוח חמור של משרד התחבורה כי בשל כשל מערכתי שבו היו מעורבים מנהלי רשות שדות התעופה, טכנאים, פקחי הטיסה וטייסים, חמישה מטוסי נוסעים היו קרובים להתרסקות.

על פי ממצאי דוח החקירה בבוקר ה-3 ביוני, בין 5:00 ל-8:00 בבוקר, ביצעו חמישה צוותי טיסה שונים, שבעה ניסיונות לנחיתה באמצעות מכשיר ה-ILS. מערכת ה-ILS משדרת את "קרן הגלישה" - הקרן שעליה המטוסים אמורים להתביית לצורך נחיתה באופן בטוח.

בחמש מתוך שבע הגישות שבוצעו, הודיעו הטייסים על בעיות במערכת הניווט ובשתיים האחרות הודיעו על "הליכה סביב" - הקפה מחודשת לקראת נחיתה - עקב בעיות ראייה.

"בנסיבות אחרות אפשר שהכל היה מסתיים אחרת"

בבדיקה קרקעית של סביבת מערכת ה-ILS התגלו גידולי עשבים גבוהים בהרבה מהמותר. עשבים אלו גרמו להסטת הקרן לזווית הנמוכה מזווית הגישה התקנית - דבר שכמעט הביא להתרסקות המטוסים אל הקרקע. בסופו של דבר, מטוס אחד נחת בתנאי ראות "גבוליים", שלושה מטוסים נחתו בשדות תעופה אחרים והמטוס האחרון "הלך סביב" וביצע נחיתה על מסלול 30 שנפתח באותו הזמן.

לפי הדו"ח של צוות הבדיקה בראשות חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, יצחק רז, הסכנה הייתה רבה ו"בנסיבות אחרות, אפשר שהכול היה מסתיים אחרת".