המחבל החדש: צעיר, חילוני וחמוש בסכין וסמארטפון

בשב"כ מתקשים לסכל מבעוד מועד את גל הטרור הנוכחי, בעיקר בגלל הפרופיל של מבצעי הפיגועים בימים האחרונים: מדובר בבני 18 עד 20, שלא השתייכו מעולם לארגון טרור, שאין להם עבר בטחוני - וכך קשה לעלות על עקבותיהם ולמנוע מהם להוציא את תוכניתם אל הפועל. גם למשטרה יש קושי, מכיוון שהטרור יצא מ"גבולותיו" הקודמים

לא יודעים מאיפה זה יגיע: במשטרה כבר מבינים שהטרור מירושלים זולג החוצה - עפולה, תל אביב, קרית גת, פתח תקווה - מה שהופך את ההתמודדות עם הטרור לקשה הרבה יותר. במקומות כמו תל אביב, בניגוד לירושלים שם המתיחות מתרכזת במספר שכונות, לא ברור היכן צריך להציב את התגבורת המשטרתית.

 

בגשר מוזס, שם אירע הפיגוע היום (חמישי) אחר הצהריים, לא היה כוח משטרתי, ולמרבה המזל, קצין מחיל האוויר נסע בסמוך לאירוע והבחין בו. הוא התעשת מהר, יצא וירה מספר כדורים, וחיסל את המחבל.

 

הסיפור המטריד באמת הוא פרופילם של המחבלים. כאשר השב"כ מנסה להבין איך אפשר למנוע את הפיגוע, מגלים כי מדובר כמעט תמיד בצעירים בני 18 עד 20, חילוניים - וזה מעניין אפרופו הדיבורים על מסגד אל-אקצא, הסכנה, הנראטיב, שלא ברור כמה מעניינים אותם.

 

אותם מחבלים הם מעודכנים, יש להם סמארטפונים, הם מקבלים בוואטסאפ וברשתות אחרות עדכונים על הפיגוע האחרון. אין להם עבר בטחוני, הם לא שייכים לאף ארגון טרור, וכך הקושי הגדול הוא לסכל את הפיגוע מבעוד מועד.