,

משרד הבריאות: כך נתמודד עם שפעת החזירים בכיתות

פרסום ראשון: דוח הנחיות של המשרד שהועבר למשרד החינוך והגיע לחדשות 10 חושף שורה של צעדים בהם ינקטו בבתי הספר כדי להתמודד עם הנגיף • בין היתר ממליץ משרד הבריאות על לימוד מרחוק באמצעות האינטרנט והטלפון ועל הגדלת מרחק הישיבה בין תלמידים • בכיר במשרד הבריאות: "לא נסגור את בתי הספר - אין לזה הצדקה וזה לא יעזור"

(2:34 דק')

בעקבות התפשטותה של שפעת החזירים בישראל והתחזיות הפסימיות לקראת החורף, אחד הדברים שהכי מטרידים את ראשי מערכת הבריאות היא פתיחת שנת הלימודים. החשש העיקרי הוא ממקרים של הידבקות המונית ומהירה, בגלל ריכוז של מספר תלמידים גדול במקום אחד.

דוח ההנחיות של משרד הבריאות, שהועבר למשרד החינוך ונחשף הערב (שלישי) לראשונה בחדשות 10, כולל שורה של הנחיות מחמירות במיוחד. "יוכנו תכניות ללימוד מרחוק באמצעות האינטרנט והטלפון, במקרה שהשפעת תחריף ומשרד החינוך ייאלץ לסגור כיתות", נאמר במסמך.

"תיבחן האפשרות להגדיל את מרחק הישיבה של התלמידים האחד מהשני, גם אם המשמעות תהיה הוספת כיתות". במשרד הבריאות אומרים עוד, כי יש לדרוש ממורים ותלמידים שחלו לא להגיע לבית הספר, ולשוב אל הכיתות רק 24 שעות לאחר שהחום חולף.

בנושא ההיגיינה ממליץ משרד הבריאות לתלות פוסטרים המעודדים התנהגות נכונה, להקפיד על הניקיון בכיתות ובשירותים, וכן להימנע מלגעת באף, בפה ובעיניים בידיים לא שטופות. "אם חייבים לגעת, יש להקפיד לשטוף ידיים במים ובסבון לפני המגע ואחריו", נכתב בדוח.

לדברי הפרופסור דני אנגלהרד, ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, ייתכן שבמספר כיתות שיעור התחלואה יעבור את 50 האחוזים, אולם הוא מבהיר: "אנחנו לא הולכים לסגור את בתי הספר. אם התחלואה לא תהיה רבה - אין הצדקה לסגור, ואם התחלואה רבה - זה יהיה מאוחר מדי. לסגירת בתי הספר לא תהיה השפעת על התחלואה".