,

בעקבות האובך: זיהום אוויר פי 27 מהרגיל במרכז

סופות חול בסיני הגיעו לישראל בשל רוחות דרום מערביות חזקות וגרמו לאובך כבד וזיהום אוויר • ממד"א נמסר כי מספר הקריאות למוקדים עלה באופן משמעותי, והם ממליצים לחולי לב וריאות, לילדים ולנשים בהריון להישאר במבנים • בשל מזג האוויר שדה דב בתל אביב נסגר לנחיתת מטוסים • מחר ישקע האובך ובסוף השבוע ישרור מזג אוויר סוער וגשום

(2:22 דק')

אובך כבד בישראל: ממד"א נמסר כי בשל תנאי האובך הכבד וזיהום האוויר השורר בחלקים נרחבים בארץ, עלה מספר הקריאות למוקד מד"א באופן משמעותי. מד"א ממליץ לחולי לב, ריאות, ילדים ונשים בהריון להגיף את החלונות ולהימנע מלצאת ממבנים. זיהום האוויר באזור המרכז כעת הוא פי 27 מהרגיל, ואילו באזור הדרום - פי 20 מהרגיל.

חזאי חדשות 10, אליאור גיל, מסביר כי מה שמשפיע כעת על האקלים הוא שקע שרבי קלאסי שמאפיין עונת מעבר, אבל לא נדיר לראות אותו גם בפברואר. לדבריו, המקור לאובך הוא סופות חול בסיני שהגיעו לכאן בעקבות רוחות דרום מערביות חזקות.

התחזית היא כי האובך יימשךך עד מחר, ואז יתחיל להיפזר כשלפנינו סוף שבוע סוער וגשום.מחר תהיה ירידה ניכרת בטמפרטורות וגשם ירד מדי פעם בצפון הארץ ובמרכזה. הרוחות יהיו חזקות והאובך יתפזר בהדרגה במהלך היום. בשעות הערב והלילה הגשמים יתחזקו וילוו בסופות רעמים. שלג צפוי בחרמון.

המגמה החורפית הזו תימשך גם בשבת. יהיה גשום מצפון הארץ ועד צפון הנגב, וסופות-רעמים בודדות ייתכנו בעיקר בבוקר. שלג יוסיף לרדת בחרמון, ותהיה התקררות נוספת. הגשם יוסיף לרדת גם בלילה, וקיים חשש להצפות ושיטפונות.מזג האוויר הגשום יישאר אתנו גם בתחילת השבוע הבא, ורק ביום שני צפויה התחממות קלה, אבל גם אז – גשם צפוי עד שעות הצהריים.

בצפון נערכים לשלג

גם במרכז הרפואי זיו שבצפת נערכים לקראת סופת הגשמים והשלג שעומדים לפקוד את אזורי הגולן והגליל בסוף השבוע הקרוב. ד"ר קלין שפירא, סגן מנהל המרכז הרפואי זיו, אומר כי במרכז הרפואי נערכו לקראת האפשרות של חסימת כבישי הגישה באזור, וכי רכבי שטח יעמדו לרשות המרכז הרפואי.

ד"ר שפירא מציין כי חשוב להקפיד על מספר כללים למניעת פגיעות עקב מזג האוויר הקר וירידת חום הגוף בעיקר בקרב פעוטות, ילדים וקשישים הרגישים יותר לטמפרטורה נמוכה. לדבריו, חשוב מאוד להקפיד ולשמור על טמפרטורה מתאימה בבית ועל לבוש מתאים בחוץ. בשל תנאי הראות הלקויים והכביש החלק, ישנו סיכון גבוה בהרבה לאבד את השליטה על הרכב ולהיקלע לתאונת דרכים, לכן יש להקפיד על נהיגה בזהירות מרבית תוך הקפדה מלאה על כללי הנהיגה בחורף.

אחיקם ברלוי, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל ויו"ר חברת חצבני דן, אומר כי על פי התחזיות צפויים שלושה ימי גשם, כ- 100 מ"ל. "במידה וירדו הגשמים הצפויים, זה יביא אותנו למצב בו היינו בשנה שעברה", מסביר ברלוי. "זה הרבה יותר טוב מהמצב עד כה, אך זה עדיין מצב קשה לחקלאות וגשמים אלו לא ימלאו את הכנרת. הגשמים הצפויים ימלאו את הנחלים כך שנוכל להשקות ולא לאבד גידולים ומטעים". ערן גליק, מנהל התיירות בקיבוץ מרום גולן מוסיף, כי מחר בבוקר תתקיים בקיבוץ ישיבת הערכות לקראת השלג הצפוי ולקראת המבקרים שיגיעו בעקבותיו.

הטמפרטורות המרביות להיום: ברמת הגולן עד 18 מעלות בצהריים, בהרי הגליל 14, בכנרת 21, בחיפה 20, בתל אביב 21, בירושלים 18, בבאר שבע 26, ובאילת: עד 27 מעלות בצהריים.