הממשלה תצביע על מתווה הגז, החברות הזהירו: "לא נסכים לשינויים"

אחרי שהציג את מתווה ההסכם שהושג, נראה כי לא נותרו עוד מכשולים בפני ראש הממשלה בדרך להפוך אותו לרשמי. שר הכלכלה דרעי הבהיר שלא יחתום על הצו הנדרש ללא דיון מקדים בכנסת. במקביל, חברות הגז נהנו מזינוק חד במניות

אחרי שהציג היום (חמישי) ביחד עם השר שטייניץ את מתווה הסכם הגז שהושג מול החברות, מתכנן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להביאו להצבעה בממשלה כבר ביום ראשון. נתניהו לא צפוי להיתקל שם במכשול משמעותי והשרים ככל הנראה יאשרו את המתווה ברוב גדול, ייתכן אף פה אחד.

 

התחנה הבאה תהיה הבאת ההסכם לכנסת, שם הוא כבר צפוי להיתקל בקשיים גדולים יותר. בממשלה שאפו תחילה להימנע לחלוטין מהצבעה בכנסת בנושא, אלא שבשלב זה התערב שר הכלכלה, אריה דרעי, והכריז כי לא יחתום על הצו הנדרש לקיום ההליכים מבלי לקיים דיון לפני כן.

 

אגב, גם במקרה שהכנסת כן תאשר את המתווה באופן עקרוני, דרעי עדיין לא התחייב שיחתום על נטילת הסמכויות מידי הממונה על ההגבלים העסקיים, דוד גילה. חתימתו נחוצה כדי לקדם את המתווה ולהוציאו אל הפועל, ולכן עלולה להערים קשיים על ראש הממשלה.

 

בינתיים, נרשם היום זינוק חד במניות של חברות הגז השונות דוגמת דלק קידוחים, אבנר, ישראמקו ורציו בשיעור של עד 6%. החברות, מצדן, הבהירו על רקע ההצבעות הקרובות כי הן לא יסכימו לבצע שינויים נוספים בהסכם שכבר הושג מול הממשלה.

 

"ההסכם שם במרכז את האינטרסים של מדינת ישראל - האזרחים, התעשייה, הכלכלה והחברה", אמר הבוקר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים בה הוצג המתווה. "יש לנו כל סיבה לאמץ את המתווה הזה, אני בטוח שהוא יעבור בממשלה ברוב קולות, ואני משוכנע שגם אזרחי ישראל ישתכנעו שהוא טוב".

 

במסיבת העיתונאים בירושלים השתתף גם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, וניסה להסביר את המשבר הספק מדומה מול נובל אנרג'י האמריקנית, אחרי שרק לפני יומיים הכריז על פיצוץ חמור במגעים. "השיחות עלו על שרטון וזה מאוד הדאיג אותי", הוא אמר, "אבל בסופו של דבר הצלחנו להתגבר על זה".