10tv, 10tv

מחדל העמק: הרכבת, הגירעון וניגוד העניינים במגדל העמק

תחנת רכבת שנמצאת מחוץ לעיר, תושבים שמשלמים בעצמם על שירותים שסופקו כבר על ידי הממשלה, מרכז מסחרי מוזנח וקרובי משפחה שעובדים במקומות שזוכים במכרזים - בדיקת "אנליסט" מעלה כי שק הבעיות של מגדל העמק נראה גדול במיוחד • "קרוב לבית"

קו אחד מחבר בין כל המחדלים במגדל העמק והוא בעיות תכנון וניהול. זה מתחיל בתחנת רכבת שנקראת "מגדל העמק" אבל נמצאת מחוץ לעיר, נמשך בהלוואה שנויה במחלוקת של 4 מיליון שקלים שראש העירייה מתעקש לקחת למרות העמקת הגירעון, הר של פסולת שצומח לפתע לתושבים מחוץ לבית ומסתיים בתהייה - למה תושבי השכונה הוותיקה נדרשים לשלם על שיפוץ. שתוקצב כבר ע"י משרד השיכון במיליוני שקלים?


קילומטרים ממגדל העמק, מול הנוף הפסטורלי של פרדס ומחרשות, גרה באמצע שומקום תחנת הדגל שנושאת את שם העיר ורק לא מזמן זכתה לארח כמה נוסעי VIP. "איזה תענוג", הכריז אז ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מי שנבחר להתלוות לחנוכת הקו ההיסטורי, מרחק שני כיסאות מנתניהו, הוא ראש עיריית מגדל העמק מהליכוד - אלי ברדה. יש רק בעיה אחת: רכבת העמק בכלל לא עוברת בעיר של ברדה, אלא נמצאת בשולי כביש מהיר, 7255, ואם כבר, קרובה בהרבה דווקא לכפר ברוך.

 

"קרוב לבית" במגדל העמק, כתבות נוספות >>

הקשר של ח"כ לפיד לתושבי מגדל העמק: "לא יגררו אותנו לשיח של קיפוח"

הילד שגדל בשכונת מצוקה - והפך לגיבור של ילדי מגדל העמק

מוזיאון עיירות הפיתוח של רגב מעורר מחלוקת: "לא באים להעמיק את הפער"


"מדובר בתחנה עם הכי פחות נוסעים בקו העמק, תחנה שהכי פחות משתמשים בה. למעשה מצפים מהציבור להגיע אל הרכבת ולהשקיע את הזמן במקום שהרכבת תגיע אליו לתוך היישוב", אומר גיל יעקב, מנכ"ל ארגון "15 דקות".

 

מרכז מסחרי נטוש במגדל העמק
 

מרכז מסחרי נטוש במגדל העמק(חדשות 10)

גם כשנכנסים לעיר המצב לא מזהיר. אבי שקיר, בעל חנות במרכז המסחרי, מספר שהמצב גרוע. "אין עבודה. אנשים לא באים לפה". כדי להתמודד עם ההזנחה, ברדה החליט לקחת הלוואה. יקי בן חיים, חבר מועצת העיר, מתרעם על ההלוואה. "נראה לך הגיוני שראש עיר לוקח הלוואה של 4 מיליון שקלים בשנת בחירות?".


תחום החינוך לא מזהיר פנים גם כן. את התיכון היחיד בעיר מי שמפעילה היא רשת "אורט", שניצחה לאחרונה במכרז את המתחרה העיקרית שלה, "עמל". בדירוג ובניקוד השתתף גם מנכ"ל העירייה, שלום זוזוט, שבנו אלעד, כמובן במקרה, מועסק בעצמו ב"אורט". בסופו של דבר הרשת הזו זכתה בכל התקציב, בהפרש של 6 נקודות, בלי שפרוטוקול הישיבה ידווח על ניגוד העניינים בין המנכ"ל זוזוט לבין החברה הזוכה, שבה עובד בנו. בישיבת ועדת המכרזים, זוזוט מנמק את ההעדפה ל"אורט", שוב, בלי להזכיר את בנו: "פניתי ל'עמל' לצורך קבלת הבהרות", הוא מספר, "והתקבלה תשובה שלא הניחה את דעתי". אגב, חבר אחר בוועדת המכרזים דיווח בעצמו על ניגוד עניינים, בנימוק שאחיו מועסק ב"אורט", ובשונה מהמנכ"ל, פסל את עצמו מעיסוק בנושא. חברים בוועדת המכרזים מתקשים לזכור את מה שהתרחש בישיבה.


בד בבד, בעיות מתעוררות גם בתחום מגורי התושבים. עבודות הקמה של גן ילדים סמוך לשכונת מגורים יצרו הר זבל שהעירייה הבטיחה לסלק ולא עשתה זאת, למרות שכבר כמה שנים מוכרזת "שנת ניקיון" בעיר ותושבים שגרו תחת גגות אזבסט מסרטנים גילו כי שילמו אלפי שקלים על הסרתם למרות שמשרד השיכון תקצב פעולה זו בעבר. אלה שלא הסכימו לשלם, עדיין סובלים מהאזבסט.

 

הר הזבל בסמוך לבתי תושבים במגדל העמק
 

הר הזבל בסמוך לבתי תושבים במגדל העמק(חדשות 10)

מעיריית מגדל העמק נמסר בתגובה: ראש העירייה זכה להוקרה בחנוכת הרכבת, עת הוזמן לנסיעה משותפת עם ראש הממשלה ושר התחבורה בשל מעורבותו בחידוש פעילותה. הוא זכה גם לכך שהתחנה תיקרא "מגדל העמק-כפר ברוך", והמרחק ליישוב קצר עם תחבורה ציבורית מותאמת.


לגבי תיכון "אורט" - חשוב להדגיש כי מנכ"ל העירייה אינו חבר בוועדת המכרזים, ומתוך ארבע ישיבות הוא השתתף רק באחת, ביולי 2017, שבה לא התקבלה כל החלטה. לאחר הישיבה הוא אף הודיע ליועצת המשפטית כי הוא מצוי בניגוד עניינים.


באשר למרכז המסחרי - עוד לפני עשור קידמה העירייה תוכנית לחידושו ביוזמה פרטית, אך יזמים שבחנו את כדאיות הפרויקט החליטו לא לבצעו.


בעניין פסולת הבניין - טיפלנו בפנייה בתיאום עם התושב, ואנו שמחים לבשר שגם שנת 2018 תוכרז כ"שנת הניקיון ואיכות הסביבה".


לגבי גגות האזבסט - שר השיכון הקודם חייב השתתפות תושבים בסך 20% מעלות הפרויקט, והגדלתה ל-9 מיליון ש"ח הותנתה בכך שהסכום לא יהיה מענק אלא יבוא על חשבון תקציבים שהרשות אמורה לקבל לכל השכונות בעיר. מועצת העיר אישרה פה אחד את העבודות בגגות, ואם תיוותר יתרה תקציבית - היא תוחזר לתושבים דרך השקעה בתשתיות.