השטחים כפי שלא הכרתם - תיירות, קפיטליזם ומכוניות יוקרה

השכר הממוצע בגדה הוא 2,500 שקל בחודש, אבל המחירים דומים לאלו של ישראל. אם כך, כיצד ייתכן שנמכרות שם מכוניות יוקרה, מלונות חדשים נפתחים וקיימת תעשיית הייטק מתפתחת? • רוק בקסבה, פרק שני בסדרה

 

 

כשלושה מיליון פלסטינים חיים בשטחים ומועסקים בתנאי שכר נמוכים מאוד בהשוואה לישראל: שכר המינימום עומד על 1,450 שקלים בחודש ואילו השכר הממוצע הוא 2,500 בחודש. יחד עם זאת, המחירים בשטחים דומים לאלו של ישראל, והמטבע הנפוץ הוא השקל.

 

אך כך, כיצד ייתכן שהברים והמסעדות מלאים, מלונות חדשים נפתחים, וקיימת תעשיית הייטק מתפתחת? מחמד א-שתייה, היועץ הכלכלי של אבו מאזן, הסביר בראיון לחדשות 10: "האזרח הפלסטיני מבזבז את כל כספו כבר בעשרת הימים הראשונים של החודש ובשאר הימים הוא חי על הלוואות מהבנקים". כמו כן, בנוסף לאוכולוסיית השטחים, ערבים ישראלים, אשר מעמדם הכלכלי חזק בהרבה, מזרימים כסף לרמאללה, שכם, א-טייבה ושאר הערים ומחזקים את הכלכלה.

 

>> רוק בקסבה - פרקים קודמים בסדרה:

סעדות יוקרה וברים נוצצים: הצצה לחיים הפחות מוכרים בשטחים

 

10tv
 

אספרסו והייטק - קפיטליזם בשטחים (בתמונה: רשת "קפה ריו")(חדשות 10)

כך נוצר מצב שלמרות חולשת האוכלוסייה, הערים משגשגות וניתן למצוא סוכנות למכירת מכוניות יוקרה ביד שנייה, המוכרת מכוניות מרצדס ו-BMW ביותר מ-100 אלף שקלים, בורסה לניירות ערך בשכם עם נפח השקעות של 3.68 מיליארד דולר, מלונות בוטיק עם תיירות עלייה לרגל ואף תעשיית היי-טק.

 

סמל לשינוי שמתחולל בשטחים ניתן למצוא במעמדו הנחלש של הקפה המסורתי, שנהוג להכין בפינג'אן, לטובת האספרסו המערבי והמתוחכם. רשת בתי קפה בשם "ריו קפה" פורחת בימים אלו ברמאללה. בעל הרשת, טארק אלנתשה, מעיד כי בכוונתו לפתוח 25 סניפים בתוך שנה וחצי ברחבי השטחים.