השחיתות במשרד הבריאות: בכיר בשירות המזון נחקר בפרשת מעטפות הכסף

ברקוד: גל המעצרים והחקירות בפרשה, שעיקרה הכנסת מזון בלי בדיקות מעבדה ואישורים בריאותיים תמורת שוחד, גורם לשיתוק בייבוא הסחורות לישראל. העיכובים, שנובעים גם מהפחד של אנשי שירות המזון לקחת אחריות על אישור סחורות, עלולים להוביל לעליית מחירים ולסכנות בריאותיות

נמשכים החקירות והמעצרים בפרשת השחיתות במשרד הבריאות: בכיר בשירות המזון הארצי נחקר היום (חמישי) באזהרה במשרדי להב 433, במסגרת פרשת השוחד, שעיקרה הכנסת מזון לישראל בלי בדיקות מעבדה ואישורים בריאותיים תמורת כסף.

 

כאמור, על פי החשד, מפקחים בשירות המזון, שומרי הסף שאמורים להגן עלינו מפני סכנות בריאותיות, לקחו שוחד בשווי מאות אלפי שקלים במשך עשור מיבואנים, בתמורה להכנסת מוצרים באופן לא חוקי לישראל - מבלי אישורים ומבלי שביצעו בדיקות כדין.

 

>> לכתבות נוספות - חדשות 10:

"היינו חייבים להתחרות ללא הדגל": דיווח מיוחד מאבו דאבי
זוכה פרס נובל חתם על דוח האמוניה - אך האם היה שותף לכתיבתו?
דיווח: גם בעידן טראמפ - מנכ"ל תע''א לא יוכל להכנס לארה"ב

שי ברוש, יבואן שהסחורה שלו מעוכבת בעקבות פרשת השוחד במשרד הבריאות
 

שי ברוש, יבואן שהסחורה שלו מעוכבת בעקבות פרשת השוחד במשרד הבריאות(חדשות 10)

ובינתיים, גל המעצרים גורם לשיתוק בייבוא הסחורות לישראל, שגם ככה מוצרים שנכנסים אליה נבדקים יותר מבכל מדינה אחרת. שי ברוש, יבואן תוספי מזון, אומר כי "ב-50 מדינות בעולם אליהם משווקים המוצרים שאני מייבא - מגיעים ליבואן תוך שלושה ימים. אצלנו, במקרה הטוב, הם מגיעים למחסני היבואן תוך שבוע עד עשרה ימים".

 

אולם בעקבות פרשת השוחד, מספר ברוש, המוצרים הגיעו אליו תוך שלושה שבועות. הסיבה להתארכות העיכובים היא שמעט המפקחים שנותרו כעת לטפל בשוק המזון - לא רק שקורסים מעומס, אלא גם חוששים לקחת אחריות ומחמירים בבדיקות.

 

הסחורות התקועות בנמל גורמות ליבואנים לשלם כסף רב - לא פחות מ-2,659 ש"ח ביום הם משלמים על מכולה אחת. מכולה שיושבת 30 יום בנמל, כבר תעלה ליבואן יותר מ-80 אלף שקלים.

 

"אנחנו אומדים את הנזק בערך במיליון ביום, שנגרם ישירות ליבואנים", אומר אוריאל לין נשיא איגוד לשכת המסחר. נזק כספי על היבואנים,ף צפוי להשפיע גם על הצרכנים. אולם הסכנה האמיתית לצרכן, אינה כלכלית, אלא גם בריאותית - משום שמזון שתקוע ימים רבים במכולות, עשוי להתקלקל.

 

תגובת משרד הבריאות: עומסים בחגים ידועים מראש, ללא תלות לאירועים האחרונים, כך שניתן למזער אותם באמצעות תכנון נכון של היבואן ושל תחנות הסגר. יצוין כי השנה תחנת ההסגר באשדוד עבדה במתכונת כמעט מלאה במהלך סוכות, במטרה לצמצם ככל שניתן את הפער שנוצר. אנו ממשיכים לפעול לצמצום ימי הטיפול. הטענה לעניין עודף רגולציה תמוהה מאחר ולא חלו כלל שינויים. משרד הבריאות שוקד על שמירת בריאות הציבור".