אפליית החשמל: למה דיירים במגדלים משלמים תעריף כפול?

המחיר שמשלם מי שגר בבניין רב קומות יכול להגיע לעד פי שניים מהתעריף הרגיל. הסיבה: בחדרי המדרגות במגדלים צורכים יותר חשמל ולכן מחשבי רשות החשמל מקטלגים אותם כמפעלי תעשייה • תחקיר אנליסט

במגדלים וברבי קומות צורכים יותר חשמל, אך למה הם משלמים תעריף גבוה יותר?

 

"יש את עמודי התאורה בכניסה לבניין, יש לנו תאורת גינה", אומר תושב ראשון לציון. אבל בניגוד לרובנו שמשלמים מחיר זהה בכל השעות ועונות השנה, רשות החשמל מחייבת את תושבי שכונת "זוכי פרס נובל" בעיר בשיטה שנקראת 'תעו"ז' - תעריף משתנה לפי עומס וזמן. רשות החשמל יודעת מתי בדיוק צרכו את החשמל באיזו עונה או חלק של היום ולכל מועד יש תעריף שונה לגמרי. השיא בהבדל מגיע בקיץ ב-10 בבוקר קוט"ש רגיל יעלה 55 אגורות, במגדל המשלם בשיטת תעו"ז - 1.25 שקלים.

 

כתבות נוספות ב'אנליסט' >>

שינוי מגמה? הלמ"ס: ירידה של 0.5% במחירי הדירות

מחדל הנדל"ן במצפה רמון: דירות למקורבים, קרקעות נטושות ותושבים במחסן

אנליסט: העסקנים מבני ברק שהבטיחו פרויקטים - והשאירו חובות במאות אלפי ש"ח

שמעון שושן, יו"ר ועד הדיירים במגדל בראשון לציון, אמר: "חברת החשמל, על דעת עצמה, ללא יידוע מוקדם, פשוט החליפה את המונה. הפקיד שעמד מולנו גיחך וטען שאם אנחנו לא מרוצים שנחליף חברה".

 

לשיטת התעריף הדיפרנציאלי מכניסים באופן אוטומטי לקוחות שצורכים מדי שנה מעל 40 אלף קוט"ש. השיטה נועדה לעודד מפעלים לעבוד במשמרת שלישית כדי להפחית את עומסי הייצור. עו"ד עופר שחל, מומחה לבניינים משותפים, אומר: "לתמרץ מפעלים לעבוד בלילה זה הגיוני ונכון. אתה לא יכול לתמרץ דיירים לעלות במעלית בלילה. בלילה הבית לא פעיל"

 

מרשות החשמל נמסר: "שיטת התעו"ז נהוגה בכל העולם המערבי - ויש להעביר אליה צרכנים גדולים מתוך שאיפה לייעל את צריכת החשמל. לא ניתן לבדוק צרכן-צרכן, ולכן נקבע רף כניסה של 40 אלף קילוואט מדי שנה, המייצגים צרכן גדול או לחילופין בזבזן".

 

 

לשיטת התעריף הדיפרנציאלי מכניסים באופן אוטומטי לקוחות שצורכים מדי שנה מעל 40 אלף קוט
 

לשיטת התעריף הדיפרנציאלי מכניסים באופן אוטומטי לקוחות שצורכים מדי שנה מעל 40 אלף קוט"ש. מגדלי שרונה(יח"צ)