מיוחד: מסע לכנסייה בצרפת שבה נרצח כומר בשם המדינה האסלאמית

צרפתים רבים בכלל לא שמעו על סן אטיין דה רוברה עד שאירע שם הפיגוע ביום שלישי האחרון, בו נרצח כומר בכנסייה בעיירה. אילה חסון הגיעה לעיר הקטנה יממה לאחר הפיגוע, וניסתה להבין מה הוביל את תושב המקום לבצע בעיר מגוריו פיגוע ואיך חשים תושבי העיר: "אנחנו מוקפים באנשים שרוצים להרע לנו"

העיירה סן אטיין דה רוברה נמצאת במרחק של כ-150 קילומטרים מפריז, והיא נראית כמו המקום האחרון שבו יכול להתקיים פיגוע טרור. ביום שלישי האחרון התגלתה המחשבה הזו התגלתה כשגויה לחלוטין, לאחר ששני מחבלים פרצו לכנסייה בעיר ורצחו כומר.

 

"כשראיתי אותם הייתי בטוחה שזה יהיה הסוף, הגבתי ברגע שהוא (המחבל) תקף כאן את ז'אק (הכומר שנרצח), הוא אילץ אותו לכרוע על ברכיו והפיל אותו, אז החלטתי לברוח ויצאתי משם מהר", מספרת האחות דניאל, שהצליחה להימלט מהכנסייה, "הוא היה עסוק בסכין שאחז בידו ולא ראה אותי יוצאת".

 

האחות דניאל, שברחה מהכנסייה בה התרחש הפיגוע
 

האחות דניאל, שברחה מהכנסייה בה התרחש הפיגוע(חדשות 10)

כ-30 אלף איש גרים בעיירה הזו, ומאז הפיגוע הקטלני היא הפכה למוקד עלייה לרגל מצד כלי תקשורת רבים שמנסים להבין איך הגיע דאע"ש עד למקום קטן כזה, שכנראה שאפילו מרבית הצרפתים לא שמעו עליה מעולם. ביתו של קרמיש נמצא בשכונה כמעט נטושה, במרחק של מספר דקות בלבד מהכנסייה אליה הוא הגיע ובה הוא רצח את הכומר. השכנים חוששים לצאת מבתיהם ולדבר עם התקשורת.

 

"זה כפר קטן, אף פעם לא קורה כאן כלום חוץ מחילוקי דעות קטנים ויום-יומיים", אמר אחד מתושבי העיר. "אני עוקבת אחרי החדשות ואני לא מצליחה להבין מה זה, איך אפשר לשסף גרון של אדם? אני לא מסוגלת אפילו לשחוט תרנגולת", אומרת מליקה בן שח, גם היא תושבת העיר.

 

כרים, חברו של אחד המחבלים שביצע את הפיגוע, מספר כי הוא בעצמו אינו עובד או לומד, ומעדיף לבלות את זמנו עם חבריו הצרפתים-מוסלמים, וכי הוא עצמו אני ומתחבר לדת ולמסגדים. עאדל קרמיש, כך הוא אומר, היה בדיוק כמוהו, עד שהתגלתה האמת המרה: "הוא השתגע, שתה אלכוהול ועישן. אבא שלו היה אלכוהוליסט ואמו דווקא הייתה בסדר". כרים גם הוסיף שלקרמיש היה ממוצע ציונים גבוה וכי הוא היה תלמיד טוב וחכם.

 

 

"היה תלמיד טוב וחכם". כרים, חברו של עדל קרמיש(חדשות 10)

קרמיש מנפץ את הפרופיל הטיפוסי של המחבל המוסלמי שצומח בפרבר עני בעיר גדולה. הוא גדל במרכזה של עיירה צרפתית קטנה ושקטה, הוא לא חי בעוני או בעושר, והתחנך במערכת החינוך הציבורית של צרפת. "אנשים צריכים לפקוח את העיניים", אומרת תושבת נוספת של העיירה, "אנחנו מוקפים באנשים האלה שנמצאים כאן כדי להרע לנו".

 

"היום מייחסים כל מעשה של אלימות להקצנה באסלאם, אבל האסלאם רחוק מאוד מכל זה", אמר אפסילי, תושב מוסלמי שמציג נקודת מבט שונה על התושבים המוסלמים בעיר הקטנה הזו, "מאחורי הבחורים שמבצעים את הפשעים הללו עומדים אנשים שמתמרנים אותם, אין לכך שום קשר לדת".

 

ביתו של המחבל אדל קרמיש
 

ביתו של המחבל אדל קרמיש(חדשות 10)

נראה שהפיגוע הציף את כל השנאה והפחד שהיו בעיירה מהמגרים המוסלמים שהגיעו לעיירה. "אני גרה כאן כבר 50 שנה ומעולם לא ראיתי דבר כזה, אני מפחדת", אמרה תושבת ותיקה של העיר, שהוסיפה כי אין ברירה אלא לפחד מכיוון שלטענתה "אין לדעת עם מי יש לנו עסק, לצערי אני לא יכולה להגיד שכולנו זהים כי הם לא כמונו".

 

 

"אין לדעת עם מי יש לנו עסק". המחבל עדל קרמיש(חדשות 10)