אבי ציצואשווילי - מנסה להתקבל למשרות במגזר הציבורי, חדשות 10

המשרות במגזר הציבורי הפכו למענק הפרישה של אנשי כוחות הביטחון

לימודים אקדמיים, מוטיבציה, יכולות והתאמה לתפקיד. להרבה מועמדים למשרות במגזר הציבורי יש את כל התכונות הללו ועוד רבות וטובות, לצערם כל אלו לא יסייעו להם להשתבץ בעבודה. תחקיר המגזין הכלכלי "אנליסט" חושף כיצד מוסדות ציבוריים הפכו למתנת הפרישה של אנשי כוחות הביטחון, גם אם אלו אינם מוכשרים יותר מאנשים פרטיים

עם תואר ראשון ואין סוף מוטיבציה, אבי יצא גם היום מאשדוד לביקור במשרדי הממשלה כדי להילחם על החלום שלו: משרה קבועה ונחשקת, במגזר הציבורי. 8 פעמים הוא כבר מילא את הטפסים, הגיש מועמדות והתייצב לראיון - אבל, נדחה כל פעם מחדש בנימוק שאין תפקיד מתאים שמתפנה.


אבי, כמו שאר מחפשי העבודה, לא יודע שעשרות ג'ובים נתפסים - אפילו מבלי שקיבל הזדמנות להתחרות עליהם במכרז: תכירו את "נוהל פרישה" שמעניק לגמלאי כוחות הביטחון עדיפות על כל אזרח אחר, בתנאי הקבלה לשירות המדינה.


"אני אדם סבלני ואדיב שרוצה לתת שירות על הצד הטוב ביותר. מילאתי את הטפסים והגשתי את מועמודתי שמונה פעמים, כל פעם חזרו אלי עם תירוץ שהם לא מחפשים", אומר אבי. הוא רק לא ידע שיש משרות, אליהם הוא כלל לא נחשף.

 

כמו עוד הטבות לא שוויוניות בין צה"ל לחברה האזרחית, גם המסלול המהיר והסודי לקידום אנשי הקבע במשרות ציבוריות, חוזר עשרות שנים לאחור. המדינה ניסתה להקל על מי שפרשו משירות ביטחוני את החיים שאחרי המדים - כך שינצחו, כמעט בלי תחרות, כל מועמד חיצוני.


בשלב הראשון, משרד ממשלתי עורך מכרז פנימי כדי לאייש תפקיד פנוי מבין עובדיו הקיימים. אם לא נמצא מתמודד מתאים קולטים פורש מצה"ל, שב"ס או משטרה ורק אם גם זה לא הצליח, ייצא מכרז פומבי שפתוח לכולנו.


הנוהל הזה, שניתן לשנותו בהחלטה פשוטה, ממשיך להיאכף מאז ועד היום. לפי נתוני הצבא שנמסרו לארגון מע"ש, כל שנה זוכים עשרות קצינים במשרות שהוסתרו מכל היתר. "מדובר האפליה של מי שאינו שייך לקליקה מסויימת", אומרת מנכלית ארגון מע"ש הילה כהן רפפורט.

 

ביטוח לאומי - גם שם מעניקים עדיפות לגמלאי כוחות הביטחון
 

ביטוח לאומי - גם שם מעניקים עדיפות לגמלאי כוחות הביטחון(יוסי גורביץ)

"כן אם נגיד מסתיים מכרז ולא נמצא מועמד פנימי, אז פונים אלינו קודם לפני שמוציאים את המכרז החוצה למועמדים חיצוניים", מסבירים במנהל הפרישה של אנשי צה"ל. "יש לנו עדיפות על שאר האזרחים , אחרת לא היה שום טעם במנהל הפרישה", הוסיפו.

 

זו אם תרצו, תמצית ההבדל בין התחרות הצפופה שבה עומדים מתמודדים מהשורה על תפקידים ציבוריים, לבין העדיפות החריגה שמקבלים כאן המשתחררים מכוחות הביטחון. עד שהתקנות הללו לא ישונו, גם אבי כבר מבין שהוא תקוע בכניסה למשרדי הממשלה - חולם על משרה ממשלתית, מתפרנס מניהול של מחסן.

 

תגובת נציבות שירות המדינה:

מדובר בהסדר הקיים זה עשרות בשנים. או נמצאים בעיצומם של שינויים מקיפים בתחומי הגיוס והמיון, ומשפנו אלינו בנושא - בחינתו תשולב במסגרת התהליך הכולל"