וונדי שרמן: "אובמה לעולם לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני"

תת שר החוץ של ארה"ב, שסיימה את תפקידה לאחרונה לאחר שהובילה את צוות המו"מ האמריקני בשיחות הגרעין, העניקה ראיון מיוחד לחדשות 10, בו הבטיחה כי מדינתה תשמור על ביטחון ישראל והאזור. "אני מבינה את הפחד, ולכן הביטחון הוא בעדיפות ראשונה, שנייה ושלישית", הבהירה שרמן, שעורכת ביקור בישראל

תת שר החוץ של ארה"ב, וונדי שרמן, סיימה את תפקידה לפני חודשים אחדים לאחר שהובילה את צוות המשא ומתן האמריקני בשיחות הגרעין עם איראן. הערב (ראשון) היא נחתה בישראל כדי להשתתף בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, והתייחסה בראיון מיוחד לחדשות 10 להשלכות של הסכם הגרעין.

 

שרמן הבהירה כי היא מבינה את החשש של הישראלים מכך שאיראן תשתמש בכספים שייכנסו למדינה בעקבות הסרת הסנקציות לחימוש עצמה וארגוני טרור נוספים.

 

"אני מבינה את הפחד, תחושת חוסר הביטחון היא גדולה כשחיים בישראל ולכן הביטחון הוא בעדיפות ראשונה, שנייה ושלישית", היא אמרה, "עד כמה שאיראן נוטה לערער את היציבות באזור, היא הייתה אפילו גרועה יותר לו היה לה נשק גרעיני".

 

 

"איראן הייתה גרועה יותר לו היה לה נשק גרעיני"(חדשות 10)

"נשק גרעיני היה מאפשר לה להפגין אף יותר כוח באזור ולשמש כגורם מרתיע נגד פעולות שאנחנו, ישראל או מדינות אחרות באזור היו רוצות לנקוט נגד איראן", הוסיפה שרמן, "זה אינו הסכם ל-10 או 15 שנים, זה הסכם לנצח".

 

לדבריה, ההנהגה האמריקנית לא תאפשר לאיראנים להשיג נשק גרעיני לעולם. "כמו ששמעתם באופן ברור מהנשיא אובמה - הוא לעולם לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, ואני מעזה לומר שאף נשיא אמריקני לא יאפשר את זה, וגם אף ראש ממשלה ישראלי", טענה שרמן.

 

בהמשך היא נשאלה לגבי המלחים האמריקנים שנתפסו ושוחררו על ידי האיראנים, וטענה כי למרות התמונות הקשות, הדבר אינו מעיד על חולשה מצד ארצות הברית. "אני לא חושבת שאמריקה חלשה, אני חושבת שאמריקה חזקה", הבהירה שרמן.

 

"הצבא שלנו הוא החזק ביותר בעולם, וכפי שהנשיא אובמה אמר בשבוע שעבר בנאום מצב האומה - כל מדינה בעולם פונה לארה"ב כדי להגן על האינטרסים של כולם ברחבי העולם".

 

הכנס, שנפתח ביום שני, יציג את ההערכה האסטרטגית לישראל לשנת 2016.