טרור האבנים בירושלים: בנו של הנרצח בערב ראש השנה ממשיך להאמין בדו קיום

מי שינסה לסמן את תחילתו של גל האלימות הנוכחי בנינו לבין הפלסטינים יתקשה מאוד לעשות זאת. האם זה היה רצח משפחת דוואבשה או בעצם רצח אבו חדיר שקדם לכל? כך או כך, בשני הצדדים יש מעט מדי אמיצים שקוראים להפסיק את זה. אחד מהם הוא ניר לבלוביץ', שמסרב, למרות האבל הפרטי שלו, לקבל את המצב: "אנשים כתבו לי שהם שמחים על המוות של אבא שלי בגלל הדעות הפוליטיות שלי"

  • פורסם ב:
  • 03/10/2015 22:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/10/2015 22:17
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

מי שינסה לסמן את תחילתו של גל האלימות הנוכחי בנינו לבין הפלסטינים יתקשה מאוד לעשות את זה. האם היה זה רצח משפחת דוואבשה שגרר אחריו את פיגוע האבנים שהרג את אלכס לבלוביץ' בערב ראש השנה, או בעצם רצח הנער אבו חדיר ממזרח ירושלים שקדם לכל?

 

פיגוע נקם אחד רודף פיגוע נקם אחר והרטוריקה המתלהמת של מנהיגי ישראל ופלסטין משאירה את כולנו צועדים על סיפה של חבית אבק שריפה בעודנו משאירים את הגפרור בידיהם של השוליים ההזויים, שאף אחד לא מתכוון לעצור. לא אצלנו ולא אצלם.

 

נקודת האור היחידה בהקזת הדם ההדדית הזאת היא כרגע מעט מדי אנשים בשני הצדדים שקוראים להפסיק את זה. מעט מדי אמיצים. אחד כזה הוא דווקא בנו של אלכס לבלוביץ', שמסרב, למרות האבל הפרטי שלו, להפסיק להאמין שזה יכול להיות גם אחרת.

זה קורה קרוב ל-4,000 פעם בשנה בממוצע, נמשך כבר כמעט שלושה עשורים ואף אחד לא באמת מאמין שיש איזו נוסחת פלא שתעצור את מה שמכונה "טרור האבנים".

 

ירושלים היא זו שתמיד סבלה במיוחד, וכשקו התפר בין השכונות המערב לאלה שבמזרח הולך ומתקצר כך גם מעוף האבנים. דווקא אלכס לבלוביץ' שנרצח בערב ראש השנה היה אדם שהתעקש לגשר בין מזרח העיר למערבה.

 

ניר לבלוביץ'. מאמין במציאות אחרת
 

ניר לבלוביץ'. מאמין במציאות אחרת(חדשות 10)

"לא חיינו באיזו משפחה שהיא פוליטית בצורה הזו אבל אבא שלי עבד תמיד עם ערבים וטיפל בערבים", סיפר בנו של אלכס, ניר. "כשכתבתי בפייסבוק את הדעה שלי אנשים כתבו 'מגיע לך שאבא שלך נרצח. המוות של אבא שלי הוא כבר לא מוות פרטי, הוא מוות ארץ ישראלי שכולם חווים אותו".

 

יום אחרי שמשפחתו של אלכס קמה מהשבעה, לשכת העיתונות הממשלתית ביקשה ממנה לדבר לפני קבוצה של כתבים זרים. כנראה מתוך ניסיון להסביר בעולם למה מדברים כאן על ירי צלפים בתגובה לאבנים.

 

15,000 תושבים מתגוררים בצור באהר שבמזרח העיר, המקום ממנו יצאו זורקי האבנים שפגעו באלכס לבלוביץ'. רובם עובדים בירושלים. נהגי אוטובוס, עובדי עירייה, עורכי דין, יש כאן הכל מהכל. אחרי הפיגוע סגרו את הכפר כולו, כשברקע קולות שצועקות כי זה בדיוק מה שמייצר את ההפך ממה שכוחות הביטחון מנסים להשיג כאן.

 

"50 שנה טוענים שהעיר הזאת אוחדה, אבל למחצית מהילדים בשכונות כאן עדיין אין בית ספר, אין להם מקום ללמוד. רוב השכונה היא ללא רשת ביוב, לא תמצאו בה גן שעשועים אחד ולא נסלל כאן כביש חדש אחד ב-50 השנים האחרונות", מספר פואב אבו-חאמס, תושב האזור.

 

מואשמים בתכנון פיגוע משולב נגד ישראלים. פלסטינים מיידים אבנים (ארכיון)
 

מואשמים בתכנון פיגוע משולב נגד ישראלים. פלסטינים מיידים אבנים (ארכיון)(רויטרס)

"הטריגר המאוד חזק הוא כמובן הסיפור של מסגד אל-אקצא", אומר אבו-חאמד כשהוא מתייחס לאותם ילדים ונערים זורקי האבנים. "התושבים הפלסטינים באמת מאמינים שהיהודים חותרים להרוס את המסגדים ולבנות שם בבוא היום את בית המקדש. כשהטריגר הזה מתחבר לזה שלילד הממוצע בן ה-10 אין בית ספר והוא נמצא כל הזמן ברחוב והמשפחה שלו ממעמד סוציו-אקונומי מאוד נמוך, זה חיבור מושלם שמצית את העיר".

 

אלכלס לבלוביץ' הקים מעון לטיפול בנכים לפני כמעט 30 שנה. מעון שקיבל את כולם. יש בו עובדים שמתגוררים באותו כפר ממנו יצאו החשודים ברציחתו, שנעצרו השבוע, יש גם מטופלים שמתגוררים שם ובכפרים הערביים שמסביב - וזה בדיוק מה שילדיו רוצים שיזכרו מהאיש הנדיב והמופלא הזה, שהפך בעל כורחו לדוגמא טרגית של כל מה שעקום כל כך בעיר שכולם מתעקשים שחוברה לה יחדיו, כנראה למעט אלה שחיים בה.

תמונתו של אלכס לבלוביץ', שנהרג בערב ראש השנה מידוי אבנים, במעון אותו הקים
 

תמונתו של אלכס לבלוביץ', שנהרג בערב ראש השנה מידוי אבנים, במעון אותו הקים(חדשות 10)