שיטת "המכרז הכפול": כך מערימים קבלנים על העיריות, על חשבון הציבור

השיטה הזו פשוטה - ופוגעת בכולנו: במקום לנקוב מראש במחיר הראוי מבחינתם עבור הקרקע, יזמים מגישים לעירייה כמה טפסים, תחת שמות שונים; אחרי שנחשפות התוצאות הם מבטלים את ההצעה המנצחת, הגבוהה יותר, כדי שיוכלו לזכות במגרש גם בעזרת ההצעה הנמוכה

על קרקע אחת בבת ים סופרים כבר חמש שנים של שממה - מאז המכרז שנועד להקים כאן 150 דירות לתושבים. חמש הצעות הוגשו לעירייה מצד יזמי הנדל"ן - השתיים הגבוהות מביניהן נושאות שם דומה באופן חשוד: חברת "מול הים" שרצתה לשלם 71 מיליון שקל - ולצידה "נווה מול הים" עם 66 מיליון. אלא שמאחורי הגופים המתחרים לכאורה, עומד אותו קבלן מוכר כאן בבת ים: משה אהרוני - שמוגדר כבעלים בשניהם.

 

השיטה הזו פשוטה - ופוגעת בכולנו: במקום לנקוב מראש במחיר הראוי מבחינתם עבור הקרקע, יזמים כמו אהרוני מגישים לעירייה כמה טפסים, תחת שמות שונים; אחרי שנחשפות התוצאות הם מבטלים את ההצעה המנצחת, הגבוהה יותר, כדי שיוכלו לזכות במגרש גם בעזרת ההצעה הנמוכה.

 

כדי להתגונן מתרגילים כאלה, ועדת המכרזים בבת ים קבעה מראש קנס של 18 אחוז משווי העסקה, למי שבמקום לשלם - ייעלם. אלא שבפועל לקח לעירייה 5 שנים עד שהוגשה בכלל תביעה - וגם אז, דרשו שם רק שליש מתוך הפיצוי הרשמי.

 

ומה עשה אהרוני בקרקע אחרי שסידר לעצמו הנחה? מכר אותה ביוקר בחודש שעבר לאשת הנדל"ן קרן בן דוד, תמורת כ-130 מיליון שקלים. הכל בלי שאף זוג צעיר, כמובן, קיבל דירה חדשה על הקרקע, שהעירייה מכרה לפני שנים.

 

בת ים, אזור הטיילת
 

בת ים, אזור הטיילת(גוגל מפות)

את הצד הנחוש יותר של אכיפת החוק הבת-ימית, פגשה לאחרונה דווקא נטלי - מתרחצת שבילתה על החוף העירוני כשבידה, שומו שמיים, בקבוק בירה מזכוכית.

 

אגב, לא כולם נטפלים לתושבים בזמן שמקלים על יזמי נדל"ן: בראשון לציון, העירייה הגיעה עד בית המשפט העליון במאבק מול קבלן שהגיש שתי הצעות על אותו מגרש ממש - והצליחה להשיג פסיקה שתחייב אותו לסכום הגבוה ביניהן. כן - כשרוצים אפשר לאכוף את החוק על כרישי הנדל"ן, אבל בבת ים כנראה העדיפו לפעול מעט ומאוחר. קנסות על בירה בחוף הים כנראה שקל יותר להטיל.