מי בסוף ניצח? האם המערכה ב"צוק איתן" הייתה הצלחה?

מבצע "צוק איתן" הגיע לסיומו לאחר 29 ימי לחימה, והוגדר על ידי ההנהגה הצבאית והמדינית כהצלחה, אולם בהשוואה לעופרת יצוקה ההצלחה מוטלת בספק. בסיום המבצע ישראל תצטרך להתמודד ככל הנראה בבית הדין הבינלאומי בהאג ועם ההפסדים הכלכליים שספג המשק

  • פורסם ב:
  • 07/08/2014 02:36
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/08/2014 02:36
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

מערכת הביטחון והדרג המדיני והצבאי בישראל טוענים בשבועות האחרונים ובמיוחד בימים האחרונים, עם סיום ימי הלחימה, כי מבצע "צוק איתן" נחשב להצלחה. אולם בדיקה לעומקו של המבצע ובמיוחד בהשוואה ל"עופרת יצוקה, מגלה תמונה שונה לגמרי.

 

לכאורה מדובר בשני מבצעים צבאיים דומים, עופרת יצוקה היה מבצע צבאי שערך 22 ימים ובו נהרגו שלושה אזרחים והכניסה הקרקעית התרחשה ביום השמיני. במבצע הנוכחי הכניסה הקרקעית הייתה ביום התשיעי מתוך 29 ימי לחימה, גם כאן שלושה אזרחים נהרגו.

 

אבל, יש שוני גדול בין המבצעים, שמתבטא במספר החיילים ההרוגים ובעומק כניסת צה"ל לרצועת עזה. בעוד שבעופרת יצוקה צה"ל הגיע עד לפאתי העיר עזה ו-10 חיילים נהרגו, בצוק איתן נהרגו לא פחות מ-64 חיילים וכניסת צה"ל לרצועה הייתה יחסית שטחית, 1-2 קילומטרים לתוך הרצועה.

 

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, במסיבת עיתונאים (ארכיון)
 

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, במסיבת עיתונאים (ארכיון)(רויטרס)

המחיר ששילם חמאס במהלך המבצע הנוכחי הוא בערך אותו הדבר כמו במבצע הקודם. בעופרת יצוקה צה"ל הצליח להרוג כ-700 פעילי חמאס לדבריו, וגם עתה מדברים בצה"ל על אותם מספרים. אולם יחס ההרוגים בין חיילי צה"ל לפעילי חמאס הוא הרוג שלנו על כל 11 הרוגי חמאס בעוד שבעופרת יצוקה היחס היה 1 ל-70.

 

ולגבי חמאס? אם בעופרת יצוקה שיגר הארגון 39 רקטות ביום בממוצע בשבוע הראשון, בצוק איתן 144 רקטות, כלומר פי ארבעה בממוצע. במבצע הקודם הוא תקף את יישובי עוטף עזה, אשדוד ואשקלון, עתה הוא כבר הגיע לגוש דן, אזור השרון, ירושלים ותל אביב ושיבש את חייהם של תושבי הערים המרכזיות. וגם מבחינת קצב האש, אם חמאס נוריד הילוך משמעותית בעופרת יצוקה, במבצע הנוכחי הוא רק הגביר את הירי.

 

כל זאת ברמה הצבאית, אבל אולי ההישג טמון ברמה המדינית? חמאס הציב שני יעדים לפני היציאה שלו למבצע, המשכורות לבכירי הארגון ופתיחת המעברים ואת שניהם הוא קרוב לוודאי יקבל. ישראל מצידה, הציבה שלושה יעדים. פירוש הרצועה מנשק, דבר שלא יקרה, החזרת השקט לתושבי הדרום, שעומד בסימן שאלה, והשמדת המנהרות, הצלחה שיכולה להחזיק בדיוק שנה.

 

"ישראל מוקפת באיומים ביטחוניים". ירי רקטות מעזה לעבר ישראל
 

"ישראל מוקפת באיומים ביטחוניים". ירי רקטות מעזה לעבר ישראל(רויטרס)

ואחרי כל זאת עוד לא דובר על הרג האזרחים בעזה שעלול להביא את בכירי ההנהגה בישראל לבית המשפט הבינלאומי בהאג ויביאו לתחקירים פנימיים, להפסדי המשק הישראלי הגדולים בעקבות המצב הביטחוני וליומיים בהם שותק נמל התעופה בן גוריון והטיסות אל ישראל וממנה בוטלו.