היום שאחרי: חזית מדינית נפתחת גם מול מדינות אירופה והאו"ם

על רקע יציאת המשלחת הישראלית לקהיר, החלו בישראל לדבר על החזית שתפתח מול מדינות אירופה ומועצת זכויות האדם של האו"ם. הדוח בעקבות המבצע, כך אומרים, חמור הרבה יותר מדוח גולדסטון ובישראל לא פוסלים קשר בין שיקום הרצועה להבטחה פלסטינית שלא לתבוע

(2:02 דקות)

עם סיומו של מבצע "צוק איתן" והגעת המשלחות לקהיר שבמצרים על מנת לדון באשר להסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס, החלה עולה חזית נוספת, היא החזית מול מדינות אירופה ומועצת זכויות האדם של האו"ם.

 

הפלסטינים גם התבטאו באשר לעניין ומאיימים כי ילכו לבית הדין הבינלאומי בהאג, זאת במטרה לדרוש ענישה של בכירים בישראל. יש אפילו כאלה שהתייחסו לדוח המבצע הנוכחי כחמור הרבה יותר מדוח גולדסטון, זאת מתוך כמות הרוגים רבה הרבה יותר ותהליך מדיני שכרגע אינו קיים.

 

אותה חזית עם הפלסטינים תלויה למעשה בשני גורמים. קודם כל הדברים תלויים במשא ומתן בקהיר. לאחר מכן הדברים קשורים לצעדי הענישה איתם מאיימים הפלסטינים, זאת במידה והם יצליחו להתקבל להאג.

 

בית הדין הבינלאומי בהאג (ארכיון)
 

בית הדין הבינלאומי בהאג (ארכיון)(רויטרס)

גורמים בישראל מעריכים כי אם ישראל תלך לקראת הפלסטינים ותיתן סיוע נרחב ומשמעותי לשיקום הרצועה, קיימת האפשרות שתתלה את אותו שיקום בזה שהפלסטינים לא יגיעו להאג. בנוסף, ישראל יכולה גם לאסור על כניסת בטון לרצועה במידה ותתקיים פנייה לבית הדין הבינלאומי.

 

בישראל אמנם חוששים מעניין בית הדין הבינלאומי, אבל החשש העיקרי הוא אימוץ הדין האוניברסלי על ידי מדינות אירופה, כלומר שכל מדינה שתאמץ את אותו דין האוניברסלי תוכל להעמיד לדין באופן עצמאי בכירים ישראלים או קצינים שמגיעים לאותה ארץ במסגרת תביעות אזרחיות ופליליות.

 

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, מגיב היום (שלישי) למכתב אשר מגיע אליו מהאגודה לזכויות האזרח, ואומר כי החליט לאמץ את חלק מהמסקנות של ועדת טירקל בעקבות משט המרמרה.

 

בין השאר, החליט ויינשטיין ליצור התאמות במצב החדש, כך שלמשל כל אירוע בו היו נפגעים בצורה משמעותית מבחינה מספרית, יצטרך להיות מגובה בדוח שייכתב עליו, ושילווה בראיות ממשיות. היועץ המשפטי מתכוון לחייב כל דוח בתיעוד וידאו וצילום חזותי שישמשו למערכה המשפטית לאחר מכן, כמו גם תיעוד קולי והקלטות כדי להתמודד עם אותן מדינות שלאחר מכן ירצו להעמיד לדין גורמים ישראלים.