ויקטוריה פרבר, חדשות 10

חשיפה: הסכם ההשתקה של דיירי בניין "המרפסות הקורסות" בחדרה

מדוע חתמו הדיירים בבניין "המרפסות הקורסות" של גינדי בחדרה על הסכם שבו התחייבו לשמור על סודיות מול התקשורת, ומה קרה למי שביקש לצאת מההסדר עליו חתם? החלק השני בתחקיר של מוסף הצרכנות "ברקוד" על בני הערובה של חברת "גינדי השקעות"

כשהיא בסוף החודש התשיעי להריונה ומטפלת בשתי ילדות קטנות, ויקטוריה פרבר, אחות במקצועה, נזכרת בלילה של ה-23 לדצמבר 2013.

 

מעל המרפסת של דירתה שבקומה השלישית קרסו מרפסות מהקומה השמינית והשביעית בבניין. החלקים צנחו על המרפסת שבקומת הקרקע, והתפזרו עד גן הילדים שמעבר לכביש.

 

בערב הקריסה הבניין של ויקטוריה עדיין לא אוכלס. רק שתי משפחות הספיקו לעבור אליו ו-36 דירות נוספות היו ריקות, זאת בניגוד לבניין הצמוד שבו גרו כבר עשרות דיירים עם ילדים.

בזמן שדיירי הבניין התאום המאוחדים פנו שישה ימים אחרי הקריסה לחברת "גנדי השקעות" ותבעו לבטל את העסקה, דיירי הבניין של ויקטוריה, הבניין שבו קרסו המרפסות אבל עדיין לא גרו עדיין בו, מתחילים לנהל משא ומתן עם החברה על פיצוי. 37 מתוך 38 משפחות חתמו עם "גינדי השקעות" על הסכם פיצוי.

 

>>> לחלק הראשון בתחקיר: "גינדי השקעות מסתירה מאיתנו מידע"

 

בהסכם נכתב כי הדיירים מסכימים ש"גינדי השקעות" תוסיף "עמודי תמיכה חיצוניים במרפסת ובמרפסת השירות וכן, כל שינוי קונסטרוקטיבי אחר שיידרש לצורך בטיחות המבנה". בנוגע לסכום הפיצוי נכתב שם כי "גינדי תשלם לרוכש סכום השווה ל-18% ממחיר הדירה", כלומר, על דירה של מיליון שקלים הפיצוי יהיה כ- 180 אלף שקלים פלוס תוספות על שדרוגים שנעשו בדירות מול קבלות.

 

הסכומים מותאמים כמובן לכל דירה ונעים סביב ה-220 אלף שקלים, גם ויקטוריה מקבלת כשלב ראשון 173 אלף שקלים מגינדי השקעות. האם זהו פיצוי הולם ביחס לירידת הערך של הנכס? כל משפחה עשתה את השיקול שלה. התוצאה הסופית היא שההסכם נחתם וגינדי השקעות התחילו להכין את הבניין לאכלוס מחדש.

 

כאשר ויקטוריה גילתה לטענתה שהחיזוקים בביתה הם הרבה מעבר לחיזוק מרפסת היא ביקשה לבטל מיד את הסכם הפיצויים עם "גינדי השקעות". את 173 אלף השקלים היא סגרה בבנק, לא נגעה אפילו בשקל אחד. בביתה נערכו שיפוצים וחיזוקים מסביב לשעון עליהם מנצח מבכירי המהנדסים בארץ, ישראל דוד. היום הבית שלה נראה כמו בית רגיל אבל מאחורי הקירות הלבנים, החיזוקים זהים לאלה הנעשים בימים אלה בבניין התאום.

 

לאחר שנחשפה ויקטוריה לנעשה בדירתה היא הודיעה חד צדדית על ביטול הסכם הפיצוי. לא ניתן לדעת אם לדיירים אחרים בבניין שלה, שחתמו על אותו הסדר, היו השגות, טענות או בעיות עם "גינדי השקעות" כי הם התחייבו לשמור זאת בסוד. בחוזה שעליו חלמו נכתב שחור על גביי לבן: "הרוכש הוא כל מי מטעמו, לא ידברו סרה בכלי התקשורת נגד גינדי".

גינדי: "מעל 90% מדיירי הבניין הגיעו עם גינדי להסדר כספי הוגן"

מ"גינדי השקעות" נמסר בתגובה: "עוד בחודש דצמבר 2014 ניתן על ידי הרשויות היתר אכלוס לבניין הראשון בו קרה האירוע והחלה החזרת הדיירים לבניין בטוח על פי התקנים המחמירים ביותר ובהשגחת המומחה מספר אחת בתחום, אינג' ישראל דוד. עד לחזרת הדיירים לדירותיהם שילמה גינדי, לפנים משורת הדין, 7,500 ש"ח לחודש למשפחה, ובמקביל שכרה גינדי עבורם דירות זמניות, מרוהטות, ומצוידות במכשירי חשמל חדשים. סך הכל השקיעה גינדי עד כה כ-30 מיליון ש"ח באירוע.

"מעל 90% מדיירי הבניין הגיעו עם גינדי להסדר כספי הוגן וחזרו לדירותיהם. מנגד קבוצת דיירים מהבניין השכן, בו לא אירע דבר, בחרו לתבוע את גינדי תוך כדי הכפשות והשמצות בכל האמצעים שלרשותם, לרבות במסגרת כתבה זו. קבוצה זו סירבה לאפשר לבצע את העבודות לשם חזרתם לדירותיהם ואם לא הייתה מפריעה, היו גם דירות אלה מוכנות לאכלוס. בכל מקרה, בשלב זה מבוצעות למען הזהירות עבודות גם בבניין שבו לא אירע דבר. עבודות אלו צפויות להסתיים בקרוב".