בכיר פלסטיני לחדשות 10: "גם הכותל המערבי יהיה בשליטת הרשות"

ברשות הפלסטינית מדגישים כי אין בכוונתם לחתום על אף הסכם שלא יכלול הכרה בירושלים כבירה, כולל המקום הקדוש ביותר ליהדות. "אם יהודי ירצה להתפלל תחת ריבונות שלנו – אהלן וסהלן", אמר שר ההקדשים של אבו מאזן. נתניהו: "לא מוכן לשום אזכור כזה"

בכירים ברשות הפלסטינית שופכים היום מים צוננים על המשא ומתן עם ישראל. מחזיק תיק ירושלים ברשות אבו-עלא אומר היום (שני) בראיון מיוחד לחדשות 10, שאין שום התקדמות. "המשא ומתן זכה להתערבות אמריקנית האינטנסיבית ביותר אי פעם. לכן, אם הוא לא יצליח יהיו לכך השלכות לא רצויות", אמר אבו עלא.

 

הוא מכיר מקרוב את החשדנות וחוסר האמון בין אבו מאזן לראש הממשלה נתניהו. "מה, אבו מאזן ילך אליו רק כדי לשתות תה? אין לו בעיה ללחוץ לו יד, אבל מה יצא מזה?", הוא שאל. הסכם המסגרת שמגבש קרי כולל התייחסות גם למעמדה של ירושלים. בעיני בכירי הרשות ירושלים היא בירת המדינה הפלסטינית העתידית.

 

מחמוד אל-הבש, שר ההקדשים הפלסטיני. אמר כי לא יהיה שלום שלא יכלול את ירושלים כבירת פלסטין. "לא יהיה שלום בלי סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב-67. כל פיסת אדמה שישראל כבשה אז שייכת לפלסטינים", הוא הסביר, וטען בתוקף כי כל המקומות הקדושים, בהם גם הכותל המערבי, יהיו בידי הרשות. "כולל מסגד אל-אקצא, כולל הכותל המערבי", חזר השר ואמר.

 

הוא נשאל מה יקרה אם יהודי ירצה להתפלל בכותל המערבי. "אהלן והסהלן, אין שום בעיה. לא יהיו שום מגבלות על חופש הפולחן. פולחן זה דבר אחד ופוליטיקה זה דבר אחר", הסביר אל-הבש. אנשי דת פלסטינים בכירים אומרים שלאף מנהיג פלסטיני, גם לא לאבו מאזן, אין סמכות דתית לוותר על המקומות הקדושים.

"לא לחמנו 40 שנה בשביל שירושלים תהיה שאיפה"

עם זאת, גורם בכיר אומר שהפערים בין הצדדים תהומיים ויש ספק אם בכלל אפשר להגיע להסדר מסגרת כמו שרוצה קרי. שר החוץ האמריקני לא מצליח לפתור את סוגיית ירושלים. על קווי 67 וחילופי שטחים כבר יש הסכמה, ללא ציון יחס החילוף, יש הכרה במדינה יהודית ואין שום הסכם על הפליטים הפלסטינים.

 

לכן ברשות אומרים שירושלים זה מה שנשאר להם ואבו מאזן אפילו אמר שהעם הפלסטיני לא לחם 40 שנה בשביל להזכיר את ירושלים רק כשאיפה. מנגד, נתניהו אומר שהוא לא מוכן לשום אזכור לבירה פלסטינית בירושלים. ההתנגדות הזו מראה כי למרות המאמצים האמריקניים יש עוד דרך ארוכה להסכם מסגרת בין הצדדים.