השגריר שבלב הפרשה: "עשיתי טעות, זה מעיק עליי"

זאב בן אריה שהיה השגריר שהעביר לידיו של ליברמן את המידע על חקירתו, התייחס בשיחה עם חדשות 10 לכתב האישום נגד שר החוץ שנולד בעקבות אותו אירוע. "לא היה שום קידום", הוא טען נגד טענות הפרקליטות והעביר מסר לבוס שלו לשעבר: "תחזיק מעמד. תרומתך חשובה מהלכלוך של הפרשות האלה"

הידיעה על הגשת כתב האישום נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלרוס, תפסה אתמול (חמישי) את השגריר לשעבר, אריה בן זאב, בהכנות לקראת הדלקת נר שישי של חנוכה. בראיון לחדשות 10, הוא הביע את פליאתו על החלטת היועץ המשפטי לממשלה וביקש לחזק את ידיו של ליברמן.

 

 

על פי טיוטת כתב האישום שהוגשה ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת הכנסת, ליברמן קידם את בן אריה לאחר שהאחרון חשף אותו לחקירת המשטרה המתנהלת נגדו מחוץ לגבולות ישראל, מבלי שגילה פרט זה בפני מקבלי ההחלטות. "במעשיו המתוארים בכתב האישום, בהיותו עובד ונבחר ציבור, בכהונתו כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, ביצע הנאשם במהלך מילוי תפקידו מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגעים מהותית בציבור... כל זאת עשה הנאשם בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, לבין תחושת מחויבותו האישית לבן אריה, אשר פעל עבורו בפרשת מסירת המידע הסודי".

 

בן אריה, המרצה בימים אלה את עונש עבודות השירות שנגזר עליו אחרי שהודה והורשע בפרשה, סיפר כי התקשה להאמין שיוגש אישום נגד שר החוץ. "ממש נדהמתי", הוא אמר. "בגלל שהשר ליברמן הואשם בהפרת אמון, במעילה באמון, בקידומי כאילו. נדהמתי בגלל הסיבה. לא היה שום קידום".

 

ליברמן, מצדו, טען: "ב-2008 הייתי בראש חבר כנסת באופוזציה ונסעתי בראש משלחת לגטו מינסק לחנוכת אנדרטה. תוך כדי, ביקש השגריר לראות אותי. אני לתומי חשבתי שזה עניינם לאומיים. הוא הגיש לי מעטפה. ואז הבנתי ואמרתי לו תפסיק עם השטויות. אל תעשה שטויות. זרקתי את הפתק לאסלה והורדתי את המים".

 

הוא המשיך ותיאר: "לימים הפכתי לשר החוץ, פגשתי שם את בן ארי שאמר שהוא ללא תפקיד כרגע. אמרתי לו שאני מחפש דובר רוסי שיהיה אחראי למטה מזרח אירופה. הוא התחיל לעבוד מבלי לקבל תוספת שכר. כשהתחיל המכרז לשגריר בריגה, הוא ניגש לוועדת המינויים העליונה וזכה. במקרה הזה המינוי היה פה אחד. היה ברור שהוא רמה אחד מעל שאר המתמודדים. זה לא היה קידום".

 

בן אריה הביע צער על מעשיו שלו הוא, וגרס: "עשיתי טעות שלא תיעשה. אני בהחלט מצטער ומתחרט. נזכרתי בדבר הזה וחשבתי שזה כאילו נושא לשיחה. לא הייתה לי מחשבה ולא קטנטונת, מזערית, שאני מפר איזשהו חוק. זה מעיק עליי". למרות זאת, הוא מדגיש כי לא הוא האשם במצבו של ליברמן: "זה קרה בגלל אנשים שהגיעו למסקנות האלה, אני מדבר בפירוש נגד אלה שמצאו לנכון להאשים אותו בדברים כאלה".

 

לדבריו, עמדתו כלפי מי שהיה הממונה עליו בעבר לא השתנתה ובכוונתו לתמוך בו גם בבחירות הקרובות לכנסת. הוא הדגיש כי הוא לא רואה צורך בהתפטרותו של ליברמן וביקש לחזקו: "הייתי אומר לו תחזיק מעמד. תרומתך למדינה בתפקידך הרבה יותר חשובה מהלכלוך של הפרשות האלה".