"אנליסט": רשתות הדיור המוגן שמבטיחות לקשישים דירות גדולות מאלו שיקבלו

למה רשתות הדיור המוגן משווקות לקשישים חדרים גדולים, גובות תמורתם דמי שכירות גבוהים - ובסוף מספקות דירות קטנות בהרבה מכפי שהובטח? מקשישים בבתי האבות בוודאי אי אפשר לצפות שישוו בין מה שמבטיחים להם לבין השרטוטים בנספחי החוזה. אז מי, אם בכלל, מגן על הזכויות של אותם דיירים מבוגרים?

כשרות, קשישה בריאה ונמרצת מחיפה הגיעה לגיל 85, הבן שלה מוטי הציע שתעבור לדיור המוגן - לטובת ההשגחה הרפואית וכמובן החברות החדשות.

 

רות התרשמה במיוחד מהצוות של "בית בלב", מוסד של קופת החולים "מכבי", והזמינה הצעות מחיר לגדלים שונים של חדרים שם.

 

אחרי ההתלבטות, משפחת כהן בחרה בדירה של 50 מטרים, ואפילו שכרה מעצבת כדי שתתכנן איך היא תראה. רק אז, במקרה, התברר לרות הפער בין ההבטחות למציאות בשטח. שטח הדירה שהוצעה לה היה 37 מטרים. אז איך דירה שמשווקים כ-50 מטרים מתכווצת במדידה אחת, עד פחות מארבעים?

מתברר שב"בית בלב", כמו עוד רשתות בתחום, כללו בחישוב של גודל החדר גם שטחים משותפים מחוצה לו - כמו המסדרון, חדרי המדרגות או פינות הישיבה בכל קומה. המשמעות: קשיש שעומד לשלם אלפי שקלים על מטראז' מוסכם כל חודש, מקבל למעשה פחות ממה שסיפרו לו תמורת הכסף. את ההפרש בין הברוטו לנטו יזהה בדרך כלל רק איש מקצוע שיבחן את המידות בשרטוטים.

 

חמושים במצלמה נסתרת, יצאנו ל"בית בלב" כדי לבדוק איך מציגים את הדירות לשוכרים הפוטנציאליים. האם מעדכנים אותם מראש, בהגינות, ששטח החדר כולל חללים אחרים שבכלל לא נמצאים בו?

 

בימים האחרונים הוגשה תביעה נגד השיטה שמשווקת לקשישים דירות גדולות מאלה שבהן יגורו. בארגוני הגמלאים דורשים פיקוח ממשלתי, ותוהים איך דווקא דור המייסדים של ישראל הפך מטרה נוחה לעוולות צרכניות כמו זו. אגב - רות ניצחה במלחמה כשביטלה את החוזה במוצקין, קשישים אחרים פשוט לא יודעים שהדירות שלהם התכווצו.