יועץ אובמה לחדשות 10: "אם יורחבו הסנקציות, יתכן שתקיפה באיראן תהיה מוקדמת מהצפוי"

בן רודס, סגן היועצת לביטחון לאומי של ארצות הברית, מבהיר בראיון מיוחד כי דרישת נתניהו להכרה איראנית בישראל לא תעלה על שולחן המשא ומתן, ומבהיר שהסכם הגרעין המתגבש הטוב ביותר שניתן להשיג עם טהרן. "היו לנו הזדמנויות קודמות להגיע להסכם, אבל בחרנו להאריך את השיחות"

בעוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנהל מלחמה תקשורתית בניסיון להטות את הכף נגד הסכם הגרעין הנרקם בין איראן והמעצמות, פונה הממשל האמריקני ישירות לציבור הישראלי ומבהירים: זה ההסכם הטוב ביותר שניתן להשיג. בראיון לחדשות 10, דחה הערב (שני) בן רודס, סגן היועצת לביטחון לאומי של ארצות הברית הנחשב למקורב לנשיא ברק אובמה, את דרישותיו של נתניהו להחרפת הסנקציות על איראן בניסיון להביא להסכם תקיף יותר, ואת הדרישה לכלול בהסכם הכרה איראנית רשמית במדינת ישראל.

 

"חשוב לזכור שאנחנו מנהלים את המשא ומתן הזה מעל שנה", אמר רודס. "היו לנו הזדמנויות קודמות להגיע לבסכם והשגנו הארכות לשיחות. לאור זאת, אנו מאמינים שזו העסקה הטובה ביותר שניתן להשיג. אם נראה שיש משהו שנרצה לבחון, תתאפשר לנו גישה בכל זמן ובכל מקום ולכל מתקני הגרעין, לצד יכולת לבחון את שרשרת האספקה על כל חלקיה: כריית האורניום, ייצור הסרכזות ומתקני המיון. אם יהיה אתר שאנחנו חושדים שמתקיימת בו פעילות חשודה, נוכל לפנות לסבא"א ולהשיג את אפשרות הפיקוח".

 

לדברי רודס, הממשל האמריקני מאמין שהחרפת הסנקציות על איראן בעת הזו תעמיד בסכנה את השיחות. עם זאת, הוא לא שלל אפשרות שבשלושת החודשים הקרובים יקרסו עוד לפני שיגובש הסכם הקבע. "אם היינו עוזבים את שולחן המשא ומתן ועוברים לסנקציות נוספות, היינו רואים כמו בעבר את איראן ממשיכה בתוכנית הגרעין שלה. שנית, לא כל המדינות יהיו מוכנות לעזוב את המשא ומתן ולעבור לסנקציות נוספות. אנחנו מאמינים שזה סיכון. לאמיתו של דבר, יכול להיות שניאלץ לבחור אם לנקוט פעולה צבאית או לא מוקדם מכפי שנרצה בכך, ולפני במיצינו את היכולת לבחון האם ניתן לסיים את העסקה הנוכחית", הוא טען.

 

על הדרישה הישראלית להכרה איראנית, הבהיר רודס כי אין כל כוונה להעלות את זה לדיון: "יש קשת רחבה ונוספת של פעילויות איראניות שאנו מתנגדים להן נחרצות. כמובן שאנחנו מאמינים שאיראן צריכה להכיר בזכות הקיום של ישראל, בדיוק כפי שכל מדינה באזור ובעולם צריכה להכיר בזכות הקיום של ישראל. עם זאת, בכל הנוגע לעסקה, אנו מתכוונים להמשיך ולחהתמקד בסוגיית הגרעין וזה מה שתכננו כל הזמן ".

  

רודס נדרש גם לשאלת היחסים בין אובמה ונתניהו, במיוחד על רקע המתיחות שנוצרה בצל נאומו בחודש שעבר של ראש הממשלה בקונגרס האמריקני נגד ההסכם עם איראן. רודס ביקש לשדר מדיניות של "עסקים כרגיל" ואמר כי הוא מאמין שלשני המנהיגים עוד ייצא להיפגש במהלך כהונתו של אובמה. "לא מסרנו עדיין הזמנה, אך אני משוכנע שהנשיא וראש הממשלה יוכלו להיפגש כאן, בוושינגטון, בנקודה כלשהי בעתיד", אמר רודס. "אנחנו גם מעוניינים לוודא שהבכירים הביטחוניים שלנו יוכלחו להיפגש עם עמיתיהם הישראלים כשהממשלה תורכב כדי להמשיך בדיאלוג".

 

כבר בסוף השבוע הבהירו במשרד החוץ בוושינגטון כי לפי שעה אין כוונה לכלול דיונים בנושא במסגרת שלושת החודשים שנותרו לגיבוש הנוסח להסכם הסופי. דוברת משרד החוץ האמריקני, מארי הארף, אמרה לכתבים שמדובר ב"הסכם על הגרעין בלבד. גם כך מדובר בהסכם מסובך מאוד. הוא אינו עוסק בשום נושא אחר".

 

דרישתו של נתניהו מגיעה על רקע הקריאות להשמדת ישראל היוצאות מטהרן, אך בראיון שפורסם הלילה ב"ניו יורק טיימס", התחייב נשיא ארצות הברית אובמה להתייצב לצד ישראל אם תותקף. "זהו משטר שבדרגים הבכירים ביותר הביע רצון להרוס את ישראל, הכחיש את השואה והביע רעיונות אנטישמיים ארסיים. זוהי מדינה גדולה עם אוכלוסייה רבה וצבא מתוחכם. לכן לישראל יש זכות להיות מודאגת מאיראן והיא לגמרי צריכה להיות מודאגת שאיראן לא תשיג נשק גרעיני", אמר אובמה.

 

הוא הוסיף: "אנחנו יודעים שתקיפה צבאית יכולה להסיג את תוכנית הגרעין של איראן לתקופה מסוימת, אבל כמעט ברור שזה ידרבן את איראן להתקדם במהירות לפצצה, ייתן תירוץ לקיצונים בתוך איראן לומר שזה מה שקורה כשאין נשק גרעיני: אמריקה תוקפת. אנחנו יודעים שאם לא נעשה כלום, מעבר לשמירה על הסנקציות, הם ימשיכו לבנות את התשתית הגרעינית שלהם ויהיה לנו פחות יכולת לדעת מה שקורה שם בדיוק".

 

אובמה הסביר כי "מה שאתה שומע מראש הממשלה בנימין נתניהו, שאותו אני מכבד, זה האזכור שישראל יותר פגיעה. שאין לישראל את הלוקסוס להעמיד את איראן במבחן כפי שאנחנו יכולים. אני מבין את זה לחלוטין שלנוכח ההיסטוריה הטרגית של העם היהודי, הם לא יכולים לסמוך רק עלינו לביטחונם העצמי. אבל מה שאני אומר להם זה שלא רק שאני מחויב לחלוטין להבטיח שהם ישמרו על היתרון האיכותי הצבאי, ושהם יכולים למנוע כל התקפות פוטנציאליות עתידיות, אלא שאני מתחייב שאם ישראל תותקף על ידי מדינה כלשהי, אנחנו נעמוד לצדה וזה מספיק כדי לנצל את ההזדמנות של פעם בחיים לראות אם אנחנו יכולים להסיר את נושא הגרעין מהשולחן".