לקראת הכרעת הדין השנייה בפרשת טלנסקי: האם יבוטל זיכויו של אולמרט?

לפני שנתיים וחצי זוכה ראש הממשלה לשעבר בפרשות ראשונטורס ומעטפות הכסף, בעוד ראשת לשכתו לשעבר, שולה זקן, הורשעה בקבלת דבר במרמה והפרת אמונים. כעת, בהליך חריג מסוגו, מתייחסים שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גם לקלטות המפלילות לכאורה שחשפה שולה זקן, ויכריעו אם אכן כפי שמסתמן מתוכנן, שימשו הכספים שהחזיק אולמרט בקופתו אורי מסר לצרכים פרטיים

  • פורסם ב:
  • 30/03/2015 01:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/03/2015 02:01
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

מחר בבוקר (שני) תיערך הקראת פסק הדין השנייה בפרשת טלנסקי, הניתנת הפעם בעקבות הקלטות שולה זקן. זאת, כאשר במסגרת ההקראה ייקבע בית המשפט סופית אם זיכויו של אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר שנידון לשש שנות מאסר בפרשת הולילנד, יישאר על כנו - או יבוטל.


השאלה שעשויה להכריע את המשפט היא אם כספים שאולמרט הודה כי הוחזקו בקופה של מקורבו, אורי מסר אכן שימשו לצרכים פוליטיים, כפי שטען, או לצרכים פרטיות - כפי שמוכיחות לכאורה הקלטות, בהן מצוינים לדוגמה הכספים שהועברו למשכורתה של זקן.


מדובר כאמור בהליך חריג, המתקיים כמעין "משפט משלים" ולמרות זאת עשוי להפוך את תוצאות המשפט המקורי. אם אולמרט יזוכה בשנית, התיק ישוב לבית המשפט העליון, משום שמלכתחילה נערך הדיון בו בעקבות ערעור הפרקליטות.


לעומת זאת, אם אולמרט יורשע הפעם בפרשות טלנסקי וראשונטורס, יעבור בית המשפט לדון בטיעונים לעונש, כאשר לאחר מכן יינתן גזר הדין ושוב אולמרט ייאלץ להכריע אם הוא מערער על תוצאותיו, כפי שנהג בפרשת הולילנד, או מקבל אותו כלשונו.

 

נגד אולמרט עמדו בשנת 2012 שני אישומים מרכזיים, מהם כאמור זוכה. בפרשת ראשונטורס הואשם אולמרט כי זכה למימון מקביל לנסיעותיו והעביר את היתרה, בשווי 92 אלף שקלים, לחשבון סודי שהחזיק בחברת הנסיעות. בפרשת מעטפות הכסף הואשם אולמרט כי קיבל מאות אלפי דולרים במזומן שלא כדין מאיש העסקים היהודי-אמריקני משה טלנסקי.


השופטים מצאו את אולמרט אשם בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, המתייחסת לשנים 2006-2003, בהן כיהן כשר התמ"ת. נפסק כי אולמרט, שבמסגרת תפקידו היה אחראי על מרכז ההשקעות, פעל מתוך ניגוד עניינים, מכיוון שלא פסל את עצמו מקבלת החלטות בפרויקטים שאותם ייצג מקורבו לשעבר עו"ד אורי מסר.


ראשת לשכתו של אולמרט, שולה זקן, הורשעה לעומת זאת בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בפרשת ראשונטורס. "אין להתעלם מהעובדה שהנאשמת החליטה שלא להעיד ולא לתת כל הסבר לראיות המפלילות במשפט", נאמר אז על זקן, שמאז החליטה כאמור לחשוף את הקלטות שבמרכז ההליך הנוכחי.


במסגרת אותן קלטות, שתוכנן נחשף במהלך המשפט לבקשת חדשות 10, מתבררת רמת התיאום בין הפוליטיקאי הבכיר לשעבר לבין מי ששימשה כאשת אמונו במשך כארבעה עשורים. בשיחות, בין היתר, מדסקסים השניים על אסטרטגיה לקראת הסדר טיעון (אולמרט מציע בין היתר לזקן "תשבי שנה אם תתני אותי") ואף ישיבה בכלא (זקן הבהירה לאולמרט "אני לא יכולה להשאיר את הילדים שלי מופקרים, אתה חייב לדאוג להם").