מוהנד אלעוקבי, המחבל מפיגוע הירי והדקירה בב"ש, תקשורת שב"כ

המחבל מפיגוע הדקירה והירי בב"ש: ישראלי בן 21 מהפזורה הבדואית

בעוד חקירת הפיגוע הרצחני אמש בתחנה המרכזית בבאר שבע חוסה ברובה תחת צו איסור פרסום, הותר לדווח כי המחבל שרצח את החייל עומרי לוי וחטף את נשקו הוא ישראלי תושב הפזורה הבדואית. הלילה נעצר בן משפחתו בחשד שסייע לו בהוצאת הפיגוע לפועל

  • פורסם ב:
  • 19/10/2015 12:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/10/2015 12:23
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

הותר לפרסום הבוקר (שני) כי המחבל שביצע אמש את פיגוע הירי והדקירה בתחנה המרכזית בבאר שבע הוא מוהנד אלעוקבי, בן 21 מחורה שבפזורה הבדואית בנגב.

 

עוד הותר לפרסום כי במהלך הלילה עצרו לוחמי ימ"מ ממרחב נגב ומהמחוז הדרומי והשב"כ בן משפחה של המחבל, החשוד שסייע לו בביצוע הפעולה הרצחנית. בהמשך היום יערך דיון בהארכת מעצרו.

 

מעבר לפרטי המחבל, על חקירת הפיגוע עדיין מוטל צו איסור פרסום. על החקירה עמלים במשותף כוחות צבא, שב"כ ומשטרה.

 

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, שוחח עם ראשי ונכבדי העדה הבדואית בדרום והדגיש כי אין להשליך מהתנהגות קיצונית של אדם אחד על מגזר שלם. עוד הוא הוסיף כי ההנהגה הבדואית הוקיעה את אירועי הטרור ורואה את מבצעיהם כמי שעושים מעשה אסור, פסול ואף מזיק.

 

בסיום דבריו הלוי קרא לציבור לגלות עירנות, אך להישמר שלא לקחת את החוק לידיים. ״קיים שתוף פעולה אפקטיבי וחיוני בין האזרחים למשטרה. שיתוף פעולה זה הוכיח את עצמו לא אחת והציל חיי אדם רבים״.

 

ראש מועצת חורה מסר בתגובה לפיגוע: "אנו שוב מגנים את המעשה, ומדגישים את העובדה שאי אפשר להיות מחבל וגם אזרח במדינה. אלו שני דברים מנוגדים לחלוטין. אנו קוראים לכלל אזרחי הנגב, ערבים כיהודים, לשמור מכל משמר על מרקם היחסים בין בני שני העמים, לטובת כולנו".


בטבח שהתרחש אמש בבאר שבע נרצחו שני בני אדם - החייל עומרי לוי בן ה-19 מהיישוב שדי חמד והאזרח האריתראי זארהום הבטום, שנורה למוות לאחר שנחשד בשוגג כמחבל.

 

בתוך כך, הורה מפקד מרחב נגב, אמנון אלקלעי, לאתר את האזרחים שהיו אתמול בתחנה המרכזית במהלך הפיגוע ולזמן אותם לחקירה. זאת, לאחר שעל פי הודעת המשטרה "היכו את הנתין הזר במכות נמרצות ובעטו בו ללא היכר לאחר שזה כבר נוטרל ושכב על הרצפה, מבלי שהיווה סכנה". האיתור יסתמך על תיעוד מצלמות האבטחה במקום.


לציין כי המשטרה רואה זאת בחומרה רבה ולא תאפשר לקחת את החוק לידים וכי נדרש מכולנו לנהוג באיפוק ובמשנה זהירות ולאפשר למשטרה לבצע את תפקידה ,

פעיל דאע"ש בעיראק. הפעילים בערב הסעודית תכננו שורת פיגועים במסגדים (אילוסטרציה)
 

פעיל דאע"ש בעיראק. הפעילים בערב הסעודית תכננו שורת פיגועים במסגדים (אילוסטרציה)(רויטרס)

מזה מספר חודשים שהפזורה הבדואית עולה שוב ושוב לכותרות על רקע מעצריהם של חשודים בניסיונות הצטרפות לארגון דאע"ש. בחודש יולי השנה אף נעצרו ארבעה מורים מהאזור בחשד שתכננו לערוק לסוריה ולהילחם בתוך שורות ארגון הטרור.

 

באותו חודש פורסמו בחדשות 10 עדויות של תלמידים ומורים מבתי הספר הקשורים לחקירה, אשר הודו כי אמרו לתלמידים "שמה שדאע"ש עושים זה נכון". מורה אחד אף הוסיף: "תוך כדי הפסקת האוכל של הילדים הייתי לפעמים משמיע להם שירים של המדינה האסלאמית, שירים דתיים שדאע"ש היו שמים בסרטונים שלהם".