נתניהו: "נוציא את התנועה האסלאמית המסיתה אל מחוץ לחוק", ארדן: "חופש פעולה מוחלט לשוטרים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לראשונה במסיבת עיתונאים מיוחדת לגל הפיגועים הפוקד את הארץ בימים האחרונים: "נקווה שהאמצעים שפירטתי ואשר אין באפשרותי לפרט יסייעו להילחם בטרור. בעת הזאת יש טעם בממשלה רחבה", השר ארדן: "לשוטרים ניתן חופש פעולה מוחלט, למחבלים - אין חסינות". איזנקוט: "אנו יודעים להבדיל בין מחבלים לאוכלוסיה אזרחית"

  • פורסם ב:
  • 08/10/2015 23:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/10/2015 23:17
  • |
  • כתבים:
  • מואב ורדי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הערב (חמישי) לראשונה רשמית לגל הטרור הפוקד את הארץ והטיל את האשמה בהסתה, העומדת לדבריו מאחורי הטרור, על התנועה האסלאמית, בסיוע החמאס ומנהיגי הרשות הפלסטינית, כמו גם מספר "מדינות באזור".

 

דרשתי מהמערכת המשפטית לסגור את חנויות הסוחרים ששיתפו פעולה עם המעשה המתועב הזה", הכריז נתניהו בהתייחסו לפיגוע הדקירה הבוקר בירושלים. "אנחנו ננקוט צעדים תקיפים נגד התנועה האסלאמית בישראל ונגד מסיתים אחרים", הוסיף.

 

בד בבד ציין ראש הממשלה כי בכוונתו להילחם בטרור באמצעים נוספים, שאין באפשרותו לפרט עבור התקשורת.

"בהתמדה, בשיטתיות ובנחישות, נוכיח שהטרור לא משתלם וננצח אותו. הצוות הביטחוני שיושב כאן וכל יתר הגורמים עושים הכל, אבל הכל - כדי להשיב את הביטחון לאם הישראלית, לילדיה ולכל ישראל".

 

כיצד יגיב אם כן לביקורת מהאופוזיציה, שטענה כי אינו מסוגל לדאוג לביטחון אזרחי ישראל? "בעת הזו, לאור מה שמתרחש במזרח התיכון מקרוב ומרחוק, יש טעם בממשלה רחבה, בחזית לאומית רחבה. ברור שהרבה מהוויכוחים בינינו הם ויכוחי סרק", אמר.

 

לאחר נתניהו, עלה לדבר שר הביטחון יעלון, אשר הדגיש כי לא חל שום שינוי בסטטוס קוו. "אני קורא מכאן לכל הצדדים, יהודים וערבים, שרים ונבחרי ציבור, לחדול מהתלהמות, הפרחת סיסמאות והתבטאויות שמלבות את האש והיצירם וגורמות לגורמים קיצוניים ואלימים לקחת את החוק לידיים. בידיהם של מפקדי וחיילי צה"ל אינן כבולות ואני מדגיש זאת".

 

השר לביטחון הפנים ארדן:
 

השר לביטחון הפנים ארדן: "לשוטרים יש גיבוי מלא, למחבלים אין חסינות"(חדשות 10)

בתורו עלה לדבר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אשר הצהיר כי "ניתן לשוטרים שלנו גיבוי מלא ומוחלט בכל פעולה שינקטו כדי להילחם במרצחים השפלים. ביצענו פעולות רבות להגביר את ההרתעה ולאפשר מלחמה בטרוריסטים. המשטרה פועלת בכל מקום ומקום, נכנסת לשכונות ולכפרים במזרח ירושלים. אין חסינות לשום מחבל בשום מקום".

 

ממלא מקום המפכ"ל, בנצי סאו, אישר את הדברים. "אני רוצה לפנות לאזרחי מדינת ישראל: באופן טבעי התחושות הן סוערות, ולעיתים יש רצון להביע אותן. במדינה דמוקרטית יש מקום לחופש הביטוי. יחד עם זאת, נדרשת אחריות אזרחית להביע את המחאה במסגרת ובגבולות החוק. אני רוצה לומר דברים ברורים - מי שינסה ליטול את החוק לידיו, מי שיפר את הסדר - משטרת ישראל תפעל מולו בנחישות".

 

גם הרמטכ"ל איזנקוט הדגיש את חופש הפעולה המוחלט שניתן ללוחמים. בד בבד, הדגיש "אנו יודעים להבחין גם במצב הנוכחי בין טרור לבין אוכלוסיה. צה"ל נמצא במאבק ארוך שנים מול הטרור הפלסטיני, גם הפעם אנחו פועלים בצורה נחושה מקצועית וממוקדת ואני משוכנע שנשיב את הביטחון לאזרחי ישראל".

 

מי שלא התרשם מהדברים הוא יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, שמסר בתגובה כי "דרוש לאזרחים ראש ממשלה. לא ראש מערך הסברה. אני הזהרתי כבר לפני חודשים מאינתיפאדה שלישית אבל כרגיל נתניהו עושה מעט מדי ומאוחר מדי. עליו להחזיר את המפתחות."

 

גם חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) לא ראה בעין יפה את המתקפה על התנועה האסלאמית. "לא המתפללים המוסלמים הם שהסיתו אלא השינויים שנעשו בשבועות האחרונים וכניסתו של השר אריאל וחבורתו ההזויה והמתלהמת לאל-אקצא", מסר.

סאו:
 

סאו: "גם מחאה יש להביע בגבולות החוק"(חטיבת דובר המשטרה)

ארבעה פיגועים התרחשו בסך הכול ביממה האחרונה. בראשון מביניהם, נדקר אברך כבן 25 בדרך בר לב שבירושלים, סמוך למטה הארצי של המשטרה. המחבל שדקר אותו, בן 15, נתפס ונחקר על ידי כוחות יס"מ.

 

בשעות הצהרים כבר ארעו שני פיגועים בתוך פחות משעה - בחברון, על גבול קרית ארבע, נפגע גבר בן 31 מדקירת מחבל בשער המערבי של ההתנחלות. המחבל נמלט מהמקום.

 

באותה שעה, כאמור, נפגעו קל חמישה בני אדם בפיגוע דקירה שהוציא לפועל מחבל בן 19 במרכז תל אביב, סמוך לבסיס הקריה. בין הפצועים - החייל סהר דהן, שהמחבל ניסה לחטוף את נשקה, אך נכשל משזו נשכבה על הנשק.

 

לפני כשעה, נדקר ונפצע באורח בינוני חייל כבן 20 ברחוב ארלוזורוב בעפולה. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק. המחבל נלכד בזירה אך המשטרה נתקלה בהתנגדות תושבים לפנותו מהזירה - מה שאילץ אותה להשתמש בגז מדמיע כדי לפזר כמה מהם.