"אנליסט": כך פוגעות חברות הענק בסיכויי הזכייה שלכם בתביעות קטנות

מוסף "אנליסט" חושף את התרגיל שגורם לאנשים רבים להפסיד בבתי המשפט לתביעות קטנות: מתברר שבניגוד לחוק, חברות הביטוח שוכרות לעצמן "מייצגים סדרתיים" שמופיעים במקומן בבתי המשפט, והאזרח הפשוט נדרש להגיע לשם לגמרי לבד. בית המשפט העליון ביקר בחריפות את התופעה, וקבע שהשופט חייב, בכל דיון, לוודא שאף אחד מהצדדים לא משתמש במומחים סדרתיים כדי לטרפד תביעות צרכניות קטנות. האם מישהו מקפיד על הכללים האלה?

הבית של איציק בן נעים מאשדוד סבל מרטיבות קשה, והוא דרש מחברת הביטוח שתכסה את עלות השיפוץ במלואה. כשהכסף לא הגיע, איציק פנה - כמו אלפי ישראלים מידי שנה - לבית המשפט לתביעות קטנות, שבו כל אחד מייצג את עצמו בהליך מזורז וללא עורכי דין.


אלא שדווקא בהיכל הצדק חיכתה לאיציק הפתעה. במקום שעובד מחברת הביטוח יבוא להתגונן מול התביעה שלו, שכרו שם מייצגת מקצועית שמכירה היטב את השפה המשפטית והפכה את המשחק ל"לא כוחות".

 

לא מדובר בניסיון לגיטימי של חברה גדולה להתגונן, אלא בפעולה שעומדת בסתירה מפורשת לחוק. כדי לשמור על שוויון בין התובע החלש לתאגיד הכול יכול, נקבע בחוק במפורש שאסור להיעזר במי שמייצגים לקוחות בדרך קבע - או בתמורה לתשלום.

גם בית המשפט העליון ביקר בחריפות את התופעה, וקבע שהשופט חייב, בכל דיון, לוודא שאף אחד מהצדדים לא משתמש במומחים סדרתיים כדי לטרפד תביעות צרכניות קטנות. אלא שבפועל, אולי בגלל העומס, אף אחד לא מקפיד על הכללים, ולאולם מסתננים מייצגים מקצועיים שבינם לבין החברות אין קשר.

 

הנדידה של אותם מייצגים בין חברות ביטוח שונות, כאילו היו עורכי דין לכל דבר ועניין, מגיעה לפעמים לשיא האבסורד. באולם של השופט גדעון ברק הופיעה בדצמבר לפני כשנה חלי אשרף כשליחת "מנורה". רק כמה חודשים עוברים ובאולמו של אותו שופט ממש, אותה חלי אסרף התייצבה מטעם חברת "הראל".

 

לפי ההערכות, מייצגים סדרתיים מטפלים ב-300 תביעות לחודש, עבור כ-1,000 שקלים לאחת. במילים אחרות - תעשייה לא לגיטימית שמגלגלת כבר קרוב לארבעה מיליון שקלים בתוך אולם הדיונים, כשהשופטים עוצמים עיניים.