,

פישר פינת בגין: הקרבות הפוליטיים מאחורי השטרות החדשים

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התקשר בימים האחרונים לשרים בליכוד כדי לשכנע אותם להצביע בעד השטרות החדשים. הסיבה: ניסיונותיה של משפחתו של מנחם בגין למנוע את הדפסת תמונתו על השטרות החדשים

(1:32 דקות)

כמה משרי הליכוד קיבלו בימים האחרונים שיחה מפתיעה. מעברו השני של הקו היה נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. הסיבה: ביום ראשון אמורה הממשלה לאשר את הדמויות החדשות שיופיעו בקרוב על שטרות הכסף.

 

פישר ניסה לוודא כי יצביעו בעד סדרת השטרות החדשה, בעיקר לאור ניסיונותיה של משפחתו של ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין, למנוע את הדפסת תמונתו על אחד השטרות - מהלך אותו מוביל בנו, השר בני בגין.

 

אולם לשרים יש בעיות אחרות עם החלטתו של פישר על סדרת השטרות החדשה. חלק מהם קובלים על כך שפישר התעלם כמעט לחלוטין מהמלצות הוועדה שהוא עצמו מינה וקיבל רק את המלצתם להדפיס את תמונתה של רחל המשוררת, ובחר במקום זאת להטביע את תמונותיהם של יצחק רבין, בגין וש"י עגנון, המופיע על השטרות כבר שנים רבות.

 

לעומת זאת, לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הייתה בקשה אחרת. ארדן דרש מפישר להטביע על השטרות גם סממנים יהודיים. בין היתר הציע ארדן להטביע על השטרות מגן דוד ואת מנורת שבעת הקנים, בתמורה להצבעתו בעד סדרת השטרות החדשה.

 

החשש הוא שלאור כל הדרישות שמציבים השרים, אישור סדרת השטרות החדשה תתעכב לתקופה של חודשים אם לא של שנה, שתגרום גם לעיכוב ניכר גם בהדפסת השטרות החדשים.