,

עכשיו זה רשמי: עישון פסיבי וחשיפה לשמש - מסרטנים

משרד הבריאות פירסם את הרשימה המעודכנת של החומרים המוכרים כמסרטנים. בפעם הראשונה נכנסו לרשימת המסרטנים הוודאיים: עישון פאסיבי, קרני השמש האולטרה סגולות, מיטות השיזוף ומשקאות אלכוהוליים

(2:04 דקות)

משרד הבריאות פירסם היום (חמישי) את הרשימה המעודכנת של החומרים המוכרים כמסרטנים. בפעם הראשונה נכנסו לרשימת המסרטנים הוודאיים: עישון פאסיבי, קרני השמש האולטרה סגולות, מיטות השיזוף ומשקאות אלכוהוליים.

 

עוד ברשימה, מקצועות מסרטנים: צבעות, ספרות וסלילת כבישים. הדוח, שהוכן על ידי ועדה בין משרדית שמינה מנכ"ל משרד הבריאות, יוכל לשמש קו מנחה לציבור ולקובעי המדיניות.

 

פרופ' איתן פרידמן, מנהל היחידה האונקוגנטית בתל השומר מסביר: "העניין של קפאין מאד מקומם, משום שהעדויות שקפאין כשלעצמו עושה סרטן הן מאד מאד חלשות. לעומת זאת יש עדויות חזקות מאד שבסוגים מסוימים של סרטן שיותר שכיחים, כמו סרטן המעי הגס, יש לקפאין אפקט מגן. מי ששותה קפה יש לו פחות סרטן של המעי הגס, לעומת מי שאינו שותה קפה".

 

"אסור לעורר פאניקה", אומר פרידמן. לגבי השפעת הסלולר שאינה מופיעה בדוח מציין הפרופסור: "אין אף מחקר בשום מקום רציני בעולם ובשום דיסציפלינה שמוכיח בצורה חד משמעית שהקרינה מטלפונים סלולריים קשורה לסרטן".