,

מטוס הכיבוי הגדול בעולם: ה"סופר טנקר" נחת בנתב"ג

"בואינג 747" שהוסב למטוס כיבוי נשכר על ידי ישראל בהוראת ראש הממשלה, והוא נחת הלילה בישראל. המטוס יכול לשאת 80,000 ליטר מים ולפעול בחושך. הוא יטיל מעכב בערה המכיל אמוניום פוספט המחייב אטימת בתים של אזרחים. צפו במטוס בפעולה

  • פורסם ב:
  • 04/12/2010 19:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/12/2010 04:05
  • |

האם מטוס הכיבוי החדש שיגיע לישראל מארה"ב יהווה את "שובר השוויון" בכיבוי שריפת הענק שממשיכה להשתולל באזור הכרמל? מטוס ה"סופר טנקר" נחת הלילה (ראשון) בנמל התעופה בן גוריון. מדובר במטוס ג'מבו מדגם "בואינג 747", שהוסב במיוחד לכיבוי שריפות גדולות.

 

המטוס הוזמן במיוחד בהנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו. היתרון הגדול של המטוס הוא שבניגוד לכל מטוסי הכיבוי שפועלים כעת בכרמל, ה"סופק טנקר" יכול לפעול גם בלילות. כמו כן הוא יכול להכיל כמות אדירה של 80,000 ליטר מים - כמעט פי שניים ממטוס ה"איליושין" הרוסי ופי 16 ממטוס כיבוי ממוצע.

 

עם זאת המטוס לא צפוי להטיל מים בלבד, אלא מים מעורבבים בחומר מעכב בערה המכיל אמוניום פוספט. המשטרה מבקשת לחייב את כוחות הכיבוי וההצלה לחבוש מסיכת אף ופה עקב רעילות החומר. האוכלוסייה האזרחית הגובלת בזירות הכיבוי מתבקשת לאטום את חלונות, דלתות ופיתחי האיוורור של הבתים בשעות בהן יפעל המטוס.

 

יש לציין כי בישראל כלל לא היו מודעים לעצם קיום המטוס, שהושק במארס 2009, ומי שמצא אותו בגוגל היה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף יוחנן לוקר. נתניהו הורה מיד להקצות תקציב ולהביא את המטוס, ובישראל מקווים כי הוא יספק סיוע משמעותי במיוחד.

אבו מאזן לנתניהו: "נשמח להגיש כל סיוע נדרש"

בתוך כך, ראש הממשלה שוחח גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהביע את תנחומיו על ההרוגים בשריפה ואמר כי ישמח להגיש כל סיוע נדרש. "בשיחה החמה והידידותית בין השניים הודה ראש הממשלה על הדברים ואמר כי שכנים תמיד צריכים לעזור זה לזה", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

 

נכון לעכשיו מעריכים בשירותי הכבאות כי מאמצי הכיבוי יימשכו עוד יומיים עד שלושה. באזור הכרמל פועלים כל העת 500 כבאים ישראלים, שמתחלפים ביניהם, ומסתייעים בכבאים ממדינות אירופה. בין היתר פועלים בשמים מטוסים מרוסיה, יוון, קפריסין ועוד.

תיעוד: ה"סופר טנקר" בפעולה

<object width="450" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uUEqbLVfpGc?fs=1&amp;hl=iw_IL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/uUEqbLVfpGc?fs=1&amp;hl=iw_IL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="450" height="385"></embed></object>