,

האש ממשיכה לבעור - מוקד שריפה חדש ליד היישוב טל-אל

בחורשה סמוך ליישוב התלקחה דליקה ובשלב זה אין סכנה לחיי אדם. גם בדלית אל-כרמל ובכפר משהד ליד נצרת פרצו מוקדים נוספים של אש. קודם לכן אמר מפכ"ל המשטרה כי הוא מקווה שמחר בשעות אחר הצהריים תושג שליטה על האש

(עדכון אחרון: 20:31)

 

מעל ליממה מאז פרוץ הדליקה הקשה בכרמל, הודיע רב-ניצב דודי כהן, כי האש פרצה ממוקד אחד בלבד וכי היא עדיין לא נמצאת תחת שליטה. גם בדיווחים קודמים של שירותי הכבאות כי ישנם סימני רגיעה לא אמרו הכוחות כי הושגה שליטה על האש. "לא ניתן לומר שהאש תחת שליטה, עדיין לא. אולי נוכל להגיד מחר בשעות אחר הצהריים שהאש נמצאת בשליטה של כיבוי האש", אמר המפכ"ל לעיתונאים.

המפכ"ל התייחס לחקירת הנסיבות שהובילו לשריפה ושבעקבותיה פונו על ידי הרשויות המקומיות 14 יישובים ומתקנים ומעל ל-17,000 תושבים. הוא אמר כי על פי ההערכות היא פרצה ממוקד אחד בלבד ולא ממספר מוקדים במקביל. בכך ביטל כהן את העדויות הקודמות של תושבי האזור כי היו לשריפה מספר מוקדים. כעת נבדק האם מדובר בהצתה או ברשלנות. כהן לא ציין היכן אותו מוקד מכיוון שהחקירה שהוטלה על ידי יחידה מרכזית חוף עודנה נמשכת.

 

המפכ"ל הודה כי בשעות האחרונות מטפלים במספר אירועים נוספים של הצתות. בכל הנוגע למעצר שני תושבי דלית אל-כרמל אמר המפכ"ל כי ככל הנראה הם לא קשורים לאירוע ההצתה.

"נפעל בשבת כדי להביא את ההרוגים לקבורה ביום ראשון"

במקביל מתקבלים דיווחים על מוקד שריפה חדש במצפה עדי, ליד שפרעם. במקום מתגוררים כ-1,000 בני אדם. על פי הדיווחים במקום משתוללת שריפה גדולה. מטעמי ביטחון התושבים, מפנים אותם הרשויות וכוחות המשטרה מבתיהם. גם בדלית אל-כרמל משתוללת שריפה ובחורש טבעי ליד הכפר משהד סמוך לשפרעם. מוקדים נוספים הם באזור החי בר והיישובים עין הוד ועין חוד. שריפה גם מאיימת על שכונת החיילים המשוחררים בעוספייה. מוקד שריפה גדול גם בנחל גלים ובבת גלים הכבאים מצליחים להשתלט על מוקד האש.

 

מוקד שריפה חדש פרץ בחורשה סמוך ליישוב טל-אל. בשלב זה אין סכנה לחיי אדם ובעקבות השריפה, קטע כביש 70 בין אבו סנן לג'דידה-מכר ייסגר לתנועת כלי רכב. בדקות האחרונות כובתה שריפה קטנה שפרצה בשדה בנשר. כמו כן, השריפה שפרצה בבת שלמה כובתה וכביש 70 נפתח מחדש לתנועה. גם סמוך לנצרת שבגליל העליון התקבלו דיווחים על שריפה גדולה שפרצה במקום.

   

כהן התייחס בדבריו למותם של הצוערים של שירות בתי הסוהר שנשרפו באוטובוס בעת שנסעו לסייע בפעולות פינוי בית כלא דמון. "ההרוגים ראויים לכל הערכה. הם הגיבורים היחידים של היומיים האחרונים". בהמשך הביע את ביטחונו בפעילות המשטרה ואמר כי היא מסוגלת לטפל בכל אירוע בתחום אחריותה.

 

עד כה זוהו במכון לרפואה משפטית באבו כביר בוודאות 18 גופות. תהליך הזיהוי של יתר הגופות יימשך לאורך סוף השבוע. כהן אמר כי מלאכת הזיהוי תימשך ביום שבת "בכדי להביא ביום ראשון את כולם לקבר במדינת ישראל". אחר הצהריים הותרו לפרסום שמותיהם של שלושה הרוגים נוספים מאסון האטובוס: מישר ירון ברמי, בן 21, נשוי ואב לילד המתגורר ביישוב מבועים בנגב. הרוג נוסף ששמו הותר לפרסום הוא מישר שמעון דיין, בן 28, נשוי, ומתגורר בכרמיאל. מישר דימיטרי גרשטיין, בן 27, רווק ותושב תל אביב, הוא ההרוג ה-17 ששמו הותר לפרסום.