,

ועדת פיזם: "אי אפשר היה לדעת שבן דרור ירצח את ילדיו"

הוועדה שחקרה את רצח הילדים הגישה את מסקנותיה ומתחה ביקורת על התיאום בין שירותי הרווחה לבריאות הנפש. יחד עם זאת טענו כי לא ניתן היה למנוע את הרצח מראש. שר הרווחה הבטיח שיפעל לשינויים והודיע: "לא נאפשר לרוצח לעלות לקבר ילדיו"

  • פורסם ב:
  • 17/11/2010 13:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/11/2010 13:21
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

(50 שניות)

ועדת פיזם לחקר רצח שלושת ילדי בן דרור הגישה הבוקר (רביעי) את מסקנותיה. מעיקרי הדוח עולה כי עיקר הליקויים שקדמו לרצח היו בחוסר תיאום בין שירותי בריאות הנפש לשירותי הרווחה בעניינו של האב שאושפז בעברו. יחד עם זאת הדגישו כי לא היה ניתן למנוע את הטרגדיה מראש.

 

"הוא בטא אהבה וקירבה אליהם", הסביר יו"ר הוועדה, השופט (בדימוס) חיים פיזם,  "היה חשש שהופג במהלך הטיפול כי הוא עלול לפגוע בעצמו בנוכחות ילדיו אך לא היתה אפשרות סבירה להעריך כי יבצע מעשה נורא כזה לילדים".

 

יחד עם זאת ציין יושב ראש הוועדה כי היו קצוות פרומים בתיאום בין שירותי הרווחה למסגרות רפואת הנפש. כך למשל, בית החולים הפסיכיאטרי לא דיווח באופן יזום כי האב בן דרור סיים את אשפוזו והדבר נודע לשירותי הרווחה מהמשפחה עצמה.

 

בהמשך לדברים הציג השופט פיזם שורה של המלצות לשירותי הרווחה ובריאות הנפש, בניסיון לשפר את התיאום ואולי למנוע את הרצח הבא. "כשאחד מההורים מוערך כמי שמצוי במשבר נפשי יש לדאוג שהמפגשים עמו יעשו בפיקוח", אמר השופט.

 

המלצה נוספת לפי הועדה היא כי במצב כזה, כשיש גם חשש לאובדנות או אלימות יש לדאוג שזמן הפיקוח על המפגשים לא יהיה פחות מחצי שנה. בנוסף, על המפקחים לקבל עדכון שוטף משירותי בריאות הנפש על מצבו של ההורה שנדרשים גם לעדכן מיוזמתם ובכתב את הערכת המסוכנות של המטופל.

 

השופט פיזם הוסיף ואמר כי עוד מסקנה שעולה מהרקע שקדם לרצח ילדי בן דרור היא הצורך לקיים התייעצות בטרם המפגש עם אותו הורה המצוי במב נפשי קשה עם מטפליו. לסיום ביקש השופט לציין את חוסר שיתוף הפעולה לו זכתה הוועדה מצד המשטרה. "הוועדה מביעה צער כי פניותיה למשטרה בנוגע לאינפורמציה על איתי לא נענו עד היום הזה".

השר הרצוג: "האשמים הם הרוצחים"

השר יצחק (בוזי') הרצוג לקחת אחריות על הליקויים ואמר כי יפעל לתיקונם. "האלימות מגיעה לגבהים שלא ראינו צריך לעשות חושבים. זו וטרגדיה שצריכה לעורר נורות אדומות בעם ישראל כולו ואנו נלמד את המסקנות במשרדי הרווחה והבריאות והמנכ"לים יונחו לבדוק איפה אפשר להטמיע את הלקחים",  אמר השר. יחד עם זאת ביקש שלא לחפש אשמין בתוך שירותי הרווחה בדיעבד: "האשמים הם הרוצחים".

  

הוא סיפר כי בבוקר נפגש עם אם הילדים שנרצחו, לילך שם טוב והודיע לה כי לא יאפשר לאב איתי, למרות בקשתו אתמול - לעלות לקבר הילדים. "משרדנו יעמוד לצידך בהתנגדותך הנחרצת שהרוצח לא יעלה לקבר. נציג את העמדה הזאת בכל ערכאה למען אלה שנותרו שותתי דם לקץ ימיהם", הצהיר השר.