,

נסיון למנוע שביתה כללית במשק: שטייניץ ועיני ייפגשו

ההסתדרות מאיימת בשביתה כללית במשק החל מיום שלישי. העובדים דורשים תוספת שכר של 10.5%, בעוד לפי שעה באוצר מסכימים לתוספת של 1.5% בלבד. אם האיום ייצא לפועל, יושבתו נמל התעופה בן גוריון, הרכבות, משרדי הממשלה והרשויות

(53 שניות)

יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, יוועד הבוקר (שישי) עם שר האוצר, יובל שטייניץ, כדי לדון בדרישת העובדים לתוספת שכר בשיעור של 10.5%, במהלך שלוש השנים הקרובות. לפי שעה מסכימים באוצר לתוספת של אחוז וחצי בלבד. אם לא ימצא פתרון יושבתו משלישי בבוקר בין השאר: נמל התעופה בן גוריון, הרכבות, משרדי הממשלה, והרשויות המקומיות.

 

שר האוצר מבקש לחלק את הכסף בין הועדים בהתאם למעמדם ולהעניק יותר לחלשים ופחות לחזקים. עם זאת, בהסתדרות כבר הבהירו לו שעדיף שלא יתערב. מחלוקת נוספת עם האוצר מתנהלת סביב דרישתו ליצר גמישות בתגמול ובקידום של עובדי הממשלה, אך גם כאן אין הסכמה עם ההסתדרות.   

 

"אין שום התקדמות. כרגע השביתה היא בלתי נמנעת", הזהיר אתמול יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עורך הדין אבי ניסנקורן. "כדי לקבל עבודה איכותית, צריך לקבל גם תוספת שכר ראויה".

 

שר האוצר הביע אתמול תקווה כי ניתן יהיה לפתור את המחלוקת. "אני מקווה ומאמין שבשני הצדדים נעשה את כל המאמצים כדי למנוע שביתה ואירועים קשים שיכולים לפגוע באזרחי ישראל ובכלכלה של כולנו. אנחנו חייבים באחריות כלפי הכלכלה, כלפי הצמיחה, כלפי ריסון האבטלה".

יותר משלוש שנים עברו מאז הוכרזה השביתה האחרונה, אך בתחילת החודש התקיימה ברשויות המקומיות שביתת אזהרה, בעקבות דרישת מרכז השלטון המקומי מהממשלה להחזיר לקופת הרשויות 600 מיליון שקלים מתקציבי החובה שקוצצו, ו-500 מיליון שקלים נוספים שקוצצו מתקציבי החינוך.

 

במשרדי הרשויות לא התקיימה קבלת קהל ולא ניתן מענה טלפוני, שירותי הרווחה לא פעלו, האשפה לא נאספה מהרחובות והפקחים לא חילקו דוחות.