זקן על דוכן העדים: "הקופה היתה סודית, כי אהוד ידע שיש בה דברים אסורים"

מזכירתו לשעבר של ראש הממשלה, המרצה בימים אלה עונש מאסר על חלקה בפרשת הולילנד, עלתה לדוכן הבוקר והקריאה מכתב שכתבה בלילה: "כל מה שלמדתי, זה מאהוד. כל מה שעשיתי, זה אחרי שראיתי אותו. לא הצלחתי להתנתק ממנו. בקשותיו מילאו את חיי". היא המשיכה וסיפרה: "אולמרט היה כמו אלוהים שלי. הוא ידע הכל, מעל ומעבר". צוות ההגנה של אולמרט: "באופן מניפולטיבי, שולה זקן יוזמת ומקליטה במשך שנים את הפגישות שלה עם מר אולמרט, בניסיון להפילו בפח, להניח מילים בפיו, ולמשוך אותו בלשון"

האזינו: ההקלטות של זקן ואולמרט

עם תחילת העדות הדרמטית של שולה זקן במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, נחשפו הבוקר הקלטותיהן של שתי שיחות בין ראש הממשלה לשעבר למזכירתו - ממאי 2011 ומאוקטובר 2012. גם בהמשך, סיפרה זקן בפרוטרוט על מערכת היחסים בינה לבין אולמרט, באופן שסותר, על פניו, את טענות ההגנה.

 

זקן, שהגיעה לבית המשפט כשהיא מלווה בחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, עלתה לדוכן והקריאה מכתב שכתבה בלילה. "באתי מבית הכלא, בו אני יושבת ארבעה חודשים. לא פשוט לי", אמרה זקן. "כל מה שלמדתי, זה מאהוד. כל מה שעשיתי, זה אחרי שראיתי אותו. לא הצלחתי להתנתק ממנו. בקשותיו מילאו את חיי. השנים האחרונות היו סיוט מתמשך, בשבילי ובשביל משפחתי".

הייתי לבד. הייתי ניזונה רק ממנו", סיפרה זקן על הדוכן. "היה לי איש אחד שמלווה אותי, שקוראים לו אהוד אולמרט. הוא היה האלוהים שלי

"אולמרט דיבר על כסף כסף כסף, ואני רציתי שהוא ירגיע אותי"

התובע במשפט, אורי קורב - שאולמרט אמר במהלך ההקלטות שנחשפו הבוקר, "הוא ירצח אותך על דוכן העדים" - ביקש משולה: "ספרי לנו מדוע הקלטת את השיחה עם אולמרט". זקן עונה: "הקלטתי כי התגעגעתי לבן אדם. רציתי לשמוע אותו... ניסו לסכסך בינינו ביני לבין אהוד, ואמרתי למשפחה 'תקשיבו למה שהוא אומר. אנחנו ביחד'. בסוף הקלטתי כי לא האמנתי לו".


>> חשיפת חדשות10: חקירתה של שולה זקן במשטרה

>> חשיפה: המסרונים בין זקן, אולמרט והפרקליטים

 

ההקלטה השנייה הושמעה. "על מה אתם מדברים?", שאל קורב, "דיברנו על משפט הולילנד. הוא אומר לי שאנחנו כעת לא בהולילנד. טלנסקי וראשונטורס זה המשפט שלו, לא שלנו. אני לא עשיתי כלום.

 

"כל הזמן בפגישות שלנו הוא דיבר על כסף כסף כסף ואני רציתי שהוא ידבר איתי, ירגיע אותי. הייתי לבד. הייתי ניזונה רק ממנו. היה לי איש אחד שמלווה אותי, שקוראים לו אהוד אולמרט. הוא היה האלוהים שלי. עורך הדין שלי מיכה פטמן ניסה לשכנע אותי לתת גרסה במשפט, וכשאמרתי לאהוד, הוא אמר לי 'עזבי את זה ותירגעי'. הייתי נסערת. הוא אמר לי 'תעזבי את זה וזהו'. דאג ברמה האישית לתת לי כסף. כל מה שעניין אותו זה לתת לי כסף. חייתי באיכות חיים גבוהה ולא חשבתי שהמשפחה שלי צריכה לשלם מחיר".

 

אולמרט, בפנים קפואות, התעסק בעיקר במכשירו הסלולרי, בעוד יועציו ועוזריו מסתכלים על שולה בגיחוך. זקן המשיכה. "הקלטתי כי רציתי לדעת מה הוא אומר לי לעשות", העידה. "רציתי לשמוע מאהוד ולהגיד לכולם שאהוד לא יבגוד בי. כשהגעתי בפעם הראשונה למשטרה ביוזמתי, לא זכרתי שיש לי את הקלטות. כשחזרתי הביתה, שאל אותי עורך הדין שלי 'את נמצאת 40 שנה עם בן אדם ואין לך כלום? פתק? הקלטה? ואז נדב אמר לי שהוא הקליט. נזכרתי שגם לי יש הקלטות עם אהוד. ישבנו בימי שישי והיינו מדברים".

 

התובע אורי קורב השמיע את האודיו של הקלטות, את השיחה הראשונה ביניהם על הכסף. "למה אולמרט נותן לך כסף?", שאל, וזקן עונה כי הכספים שאולמרט נתן לה הם כספים שנועדו למימון ההגנה המשפטית שלה ונועדו לקנות את שתיקתה כדי שלא תעיד.

"הוא הבטיח שכל שנה ייתן לי 30 אלף דולר תוספת למשכורת"

בהמשך, נשאלה זקן על היומנים. "אולמרט כעס עליי שרשמתי ביומן", העידה, "הוא נתן לי להבין שהוא כבר לא ראש ממשלה בגלל זה. הוא אמר לי 'יכולת לכתוב בפתק קטן, לא במחשב'". היא מספרת שעברה עם אולמרט מהעירייה למשרד התמ"ת, רצתה להישאר בהתחלה בעירייה בגלל המשכורת הגבוהה. "הוא הבטיח לי שכל שנה הוא ייתן לי 30 אלף דולר תוספת למשכורת. נפגשנו במלון מצודת דוד ושם הוא חילק את הסכום ל-12".

 

השופט צבן שאל "מאיפה 30 אלף דולר?", שולה ענתה: "מכספי טלנסקי. הוא אמר לי לקחת מאורי מסר. כדי להפחיד אותי, הוא אמר לי שביומן רשמת את זה, ושקורב יהרוג אותי על הדוכן - אבל אם לא אעלה להעיד, היומנים לא יוגשו כראייה, ולקורב אין ראיות".

 

"היה בטוח בחפותו". אורי קורב (ארכיון)
 

"היה בטוח בחפותו". אורי קורב (ארכיון)(חדשות 10)

אולמרט כעס עליי שרשמתי ביומן", העידה זקן, "הוא נתן לי להבין שהוא כבר לא ראש ממשלה בגלל זה. הוא אמר לי 'יכולת לכתוב בפתק קטן, לא במחשב'

"כדי שמישהו לא ילחץ על המחשב ויראה את הסכומים, כל פעם העברתי את זה למקום אחר. זה היה הסוד שלי ושל אהוד", אמרה על הדוכן. הקופה הזו היתה אישית וסודית לצרכים האישיים של אולמרט ומשפחתו".

 

זקן סיפרה שאולמרט אמר לה להגיד שהכספים שקיבלה מדכנר שימשו לתרומות, וזה לא נכון. "הוא חזר ואמר שלא מחפשים אותי, אלא אותו. שאני לא מעניינת ולא צריכה לדאוג. היו כספים שדכנר נתן לי בשביל אהוד. ל-60 אלף שקל שקיבלתי מדכנר והעברתי למסר בידיעת אולמרט, היו טביעות אצבע. את ה-60 אלף בתיק הולילנד נתתי לאולמרט בשלושה תשלומים, לא לאורי מסר. כל הזמן שיקרתי במשטרה. אני שיקרתי ולכן הורשעתי.

 

"הוא ביקש ממני שאעביר למסר כסף מטלנסקי. הוא ביקש ממני שאגבה כסף מהארגונים בפרשת ראשונטורס, על מנת שהמשפחה שלו תסע. הוא ידע הכל, ידע מעל ומעבר על הכל. אין דבר שהוא לא ראה ולא ידע".

אהוד חזר ואמר שלא מחפשים אותי, אלא אותו (...) את ה-60 אלף בתיק הולילנד נתתי לאולמרט בשלושה תשלומים, לא לאורי מסר. כל הזמן שיקרתי במשטרה. שיקרתי, ולכן הורשעתי

"הבטחת לי שאזוכה, איך לא סידרת לי שיהיה זיכוי?"

"לא יכולתי לעמוד בעומס ובנטל. התפרקתי בפני אהוד", אמרה זקן, כאשר אולמרט כותב לעצמו פתקים. "לא הפסקתי לבכות. הוא הבטיח 'אם אני אזוכה, גם את תזוכי'. הבטחת לי, אז איך לא סידרת לי שיהיה זיכוי? אני נענשתי למרות שהשופטת בדיון אמרה שלא עשיתי שום עבירה. נענשתי כי לא עליתי להעיד. טעיתי שלא עליתי להעיד. על מה הורשעתי? על דברים שהוא אמר לי לעשות. אני לקחתי משהו לעצמי?

 

בשלב זה, זקן פנתה כבר ישירות אל אולמרט. "מה שחשוב זה מאיפה זה התחיל? אני מעלתי בתפקידי כשומרת הסוד שלך. בין כה וכה אני לא ישנה בלילות, כי אמרת לי שהפלתי ראש ממשלה", ירתה. "כל הזמן אני צריכה להגיש אשמה? מאסתי בזה כבר. כל הזמן רצית לדעת כמה כסף יש לך בקופה הסודית. רשמתי את זה כי פחדתי שהוא יגיד שהיה סכום אחר. הקופה היתה כל הזמן פעילה, כל הזמן הוצאתי משם כסף והעברתי לו. הוא נזף בי שרשמתי ביומנים, במחשב ולא בפתק קטן. כל החיים שלי היו בתוך המשרד, כל החיים שלי היו במחשב".

 

קורב: "מה הבעיה ברישומים?".

 

זקן: "זה היה סוד, כי היו שם דברים אסורים. הוא ידע שהקופה לא בסדר, ותדרך אותי כל הזמן איך להתנהג איתה".

 

אולמרט. כתב לעצמו פתקים בזמן העדות של זקן
 

אולמרט. כתב לעצמו פתקים בזמן העדות של זקן(רויטרס)

מה שחשוב זה מאיפה זה התחיל? אני מעלתי בתפקידי כשומרת הסוד שלך", פנתה זקן לאולמרט, "בין כה וכה אני לא ישנה בלילות, כי אמרת לי שהפלתי ראש ממשלה

צוות ההגנה: "זקן עושה שימוש מחפיר בעזרה שקיבלה מאולמרט"

מצוות ההגנה של ראש הממשלה לשעבר נמסר: "זקן רקחה את עדותה כדי למלט עצמה מהעונש הכבד שהיה צפוי לה על מעשיה. במקום לקבל 5 שנות מאסר על השוחד בו הודתה, היא קיבלה עונש קל ומופחת של מספר חודשים בלבד. ולכן בעדותה היום, כחלק מהעיסקה עם הפרקליטות, מספרת זקן את סיפורי המעשיות, שלהם - היא יודעת - מצפה הפרקליטות בתמורה.

 

"כבר ראינו לא פעם, איך עדות שנמסרת בחקירה ראשית מתהפכת לגמרי בחקירה הנגדית, ולכן אנחנו ממליצים לחכות בסבלנות. באופן מניפולטיבי, שולה זקן יוזמת ומקליטה במשך שנים את הפגישות שלה עם מר אולמרט, בניסיון להפילו בפח, להניח מילים בפיו, ולמשוך אותו בלשון. לא מדובר בשיחות תמימות אלא במניפולציות מוקלטות שגברת זקן מוסרת כעת באופן סלקטיבי.

 

"כחלק מהמניפולציה, שולה זקן היא זאת שמעלה במכוון בכל שיחה מיוזמתה את מצבה הכלכלי הקשה כביכול. שוב ושוב, היא מספרת לאולמרט על המצוקה הכלכלית הקשה שהיא ומשפחתה חווים, ומפעילה עליו לחץ שיסייע לה ולמשפחתה לנוכח האפשרות הסבירה שהיא הולכת לכלא בשל מעשיה. ואכן, אולמרט, כחבר אמיתי, שלא היה מודע למניפולציות ששולה מפעילה עליו, לא מפנה לה עורף ואף מבקש ממכריו שיסייעו לה. עתה עושה גב' זקן שימוש מחפיר בעזרה שקיבלה מאולמרט ויחד עם הפרקליטות מנסה לעשות בכך שימוש כנגדו".