מוצרי חלב. המחירים מגיעים לגבהים חדשים, רוני שיצר

יוקר המחיה שובר שיאים: מחירי המזון בישראל גבוהים ב-25% מבאירופה

דוח חדש של הכנסת מצביע על הפערים האדירים בין ישראל למדינות ה-OECD ועל יוקר המחיה הבלתי נסבל. מאז 2008 עלו המחירים בשיעור של 34%. המוצרים שבפיקוח התייקרו ב-74%. גורם בענף המזון: "היצרנים נכנסו לבונקר"

אם למישהו היה ספק כי לא מדובר רק במילקי, עכשיו זה הפך רשמי. דוח מיוחד של הכנסת חושף כי ישראל ממשיכה להתייקר, ומצביע על פערים עצומים ומקוממים בין מוצרים בסיסיים במרכול הישראלי לבין המחירים של אותם מוצרים באירופה.

 

למרות המחאה הצרכנית האחרונה, המסמך מגלה שחלק גדול מעליות המחירים נמשכו ואפילו התחדדו דווקא במהלך השנה האחרונה. מהדוח עולה כי מחירי המזון בארץ גבוהים ב-25% מבאירופה, זאת לצד הנתון הבלתי נתפס שמראה כי המוצרים שבפיקוח התייקרו ב-74%.

 

מדיור, דרך חוגים לילדים ועד למזון - יוקר המחיה רק מזנק כשבשמונה השנים האחרונות ההוצאות גדלו ב-34%. המחירים שב-2005 היו כאן נמוכים בהשוואה לממוצע למדינות המערב, עוקפים היום את ה-OECD כמעט בכל פרמטר.

 

התעלומה המעניינת במסמך כאמור, קשורה דווקא למוצרים בסיסיים שאת מחיריהם קובעת הממשלה. על פי נתוני הכנסת, בשמונה השנים האחרונות, התייקרו המוצרים האלה ב-74%, פי שלושה וחצי משיעור העלייה של שאר המצרכים והסחורות בישראל.

 

חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי, יו"ר ועדת הכספים, שהגיש את הבקשה לקבלת הדוח, אמר כי הנתונים מקוממים. "אם לוקחים נניח את החקלאי שחולב את החלב ואת המוצר בסופרמרקט, אתה מגלה שההפרש בין מה שהחקלאי מקבל ומה שאנחנו משלמים הוא אדיר. אין מדינה שזה קיים אצלה ככה", הוא אמר.

 

הדוח של מרכז המחקר והמידע בחן את העלות של סל המוצרים הבסיסי מול השכר שמרוויחים במדינות שונות. לפיה הממד הזה, משקאות קלים בישראל גבוהים ב-68% מבאירופה. בשר יקר ב-7% בישראל יותר מבאירופה, לחם יקר יותר ב-31%, דגים ב-39% ושמן ב-46%. גם בענף הביצים והחלב המצב מדאיג ביותר, ובישראל משלמים כמעט 60% יותר לעומת מדינות האיחוד האירופי. גם בענף האלכוהול נרשמה עלייה חדה של מעל 50%.

 

'נקודת האור' היחידה בדוח המטריד היא מחירי הפירות והירקות, שם בישראל זול יותר ב-8% בהשוואה לממוצע ה-OECD. גורם בענף המזון אמר לאחר חשיפת הדוח כי "היצרנים נכנסו לבונקר, כרגע אין שום סיכוי שיעלו מחירים".