שבויים בנתב"ג: איך זינקה העמלה על המט"ח בדרך לחו"ל?

כל אחד מאיתנו יכול לרכוש מטבע חוץ היכן שיחפוץ, אך דווקא בנתב"ג יש לנוסעים רק אפשרות אחת - ובתמורה לעמלה גבוהה כמעט פי 10 מאשר בבנק. הסיבה: ברשות שדות התעופה דרשו לפחות 14 מיליון שקל במכרז להפעלת שירותי מט"ח ורק בנק אחד זכה. רשות שדות התעופה: "בנק ישראל מפקח על העמלות". בנק הפועלים: "העמלה היא בשל עלויות התפעול הגבוהות"

בעולם שמחוץ לנתב"ג, כל אחד מאיתנו בוחר איך לרכוש מטבע זר. אולם דווקא במקום שבו הלקוחות זקוקים לדולרים ואירו מיד, רגע לפני הטיסה לחו"ל, הם מוצאים עצמם שבויים בידי מונופול של בנק אחד. בנתב"ג, בנק הפועלים הוא החלפן היחידי של מטבע חוץ בטרמינל 3, בו עמלה הגבוהה בכמעט פי עשרה מהסכום שתשלמו בסניפים הרגילים שלו. איך זה קורה? בחסות ממשלתית למשך שמונה שנים. 

 

"בכל נמל תעופה בעולם שמכבד את עצמו, יש הרבה יותר מאחד, הרבה יותר משניים ואז יש תחרות, כמובן", אומר יוסי פרנק, בעלי חברת Energy Finance. "במצב לא טוב לצרכן, אבל הוא טוב למי שהוציא את המכרז - רשות שדות התעופה", מוסיף ד"ר שלומי פריזט, לשעבר מ"מ הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

רשות שדות התעופה לא דאגה לעמלות שאנחנו נשלם על המרה, אלא לקופון השמן שהיא תגזור. במכרז האחרון מ-2011, הציעו למכור למוסדות הפיננסיים כניסה לדיוטי פרי תמורת 14 מיליון שקל בשנה. בנק הפועלים שזכה במכרז הציע כ-18 מיליון שקלים - ואת העלות גילגל אל הנוסעים. חברות קטנות יותר לא היו מסוגלות להציע לרשות שדות התעופה סכומי עתק כאלה, כך שבנק אחד נשאר לבד לגבות תשלומים בלי פיקוח.

 

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "במטרה להגביר את התחרות בין החברות, רשות שדות התעופה פרסמה שלושה מכרזים להמרות מט"ח שהיו שקופים לכול. העמלות שבנק הפועלים גובה מפוקחות על ידי בנק ישראל כמו בכל הבנקים במדינה".

 

מבנק הפועלים נמסר: "הבנק מעמיד לרשות לקוחותיו מגוון אפשרויות למשיכת מטבע חוץ בנמל התעופה בן גוריון ומחוצה לו. העמלה הגבוהה שנגבית בנתב"ג נובעת מעלויות התפעול הגבוהות שלהן הבנק נדרש, בהן הפעלת העמדה שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. נציין כי העמלה הנגבית על ידי הבנק בשדה התעופה לא שונתה כבר שש שנים".