הרשות החליטה "לרדוף משפטית" את מוכרי הדירות. סילוואן, רויטרס

מוכר הבתים בסילוואן ליהודים חושף את השיטה: "רוצים להרוג אותי"

25 משפחות עברו באחרונה להתגורר בשכונה שבמזרח ירושלים במה שנטען כמהלך שמסלים את הרוחות בבירה. בשיחה עם חדשות 10 נחשף אבו סלאם (שם בדוי) שסייע למכירת לפחות 10 בתים ליהודים. "הייתי מוכר לפלסטיני והוא כבר היה מוכר לעמותות. אני פה כדי להוכיח שהיהודים הם בעלי הארץ"

  • פורסם ב:
  • 24/10/2014 00:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/10/2014 01:32
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

האנשים שמאחורי ההתנחלות נחשפים: בשקט ובחסות מעמדו הלא רשמי, פונה היישוב היהודי המתפתח בסילוואן לעזרה מהשטח. אבו סאלם (שם בדוי), הוא בן לקבוצה של פלסטינים שמכרו מבנים ליהודים במזרח ירושלים, רובם נמלטו. אלא שאבו סאלם המהווה אחראי מרכזי להתיישבות היהודית בסילוואן, נשאר לגור בשכונה גם לאחר שכמעט ושילם על עסקאותיו בחייו. הערב (חמישי) נחשף בפני חדשות 10, והעניק תיאור ראשון של שיטת המכר שתורמת בשבועות האחרונים למתיחות בבירה.

 

אבו סאלם מתאר דפוס פעולה שכולו מתחת ל"ראדר" האי-חוקיות, במקרה של סילוואן - דרך עמותות יהודיות כגורם שלישי. לדבריו, "הייתי מוכר לפלסטיני והוא כבר היה מוכר לעמותות 'עטרת כהנים' או ל'אלע"ד". הוא אמר כי תהליך המכירה נעשה כחוק כדי למנוע כל ניסיון לערער על הרכישה. לטענתו, בשיטה זו כבר הביא למכירתן של 10 דירות בשכונה.

 

בשיחה עימו מתברר כי את אבו סאלים מובילה אמונה יוצאת דופן בקרב הפלסטינים - קנאות לריבונות היהודית גם באזורים שמיושבים בעיקר בידי פלסטינים. לטענתו, "אני פה כדי להוכיח שהיהודים הם בעלי הארץ, אין מה לדבר. הם 3,000 שנה בירושלים". על הרקע הזה ניתן גם להבין את המראות בסביבת ביתו: אבו סאלם שמבצע מעשה בעייתי מבחינה פלסטינית, חי תחת חשש. עשר מצלמות אבטחה מוצבות מסביב לביתו, דואגות לתעד כל פינה וזווית. לדבריו, "פעמיים ירו עלי ופעם רצו לחטוף אותי ולא הצליחו".

 

אבל המחיר שמשלם הסוחר הפלסטיני כנראה קטן לעומת השינוי לרעה שמתחולל ברמת המתח בסילוואן כולה. אמש סמוך לבתי היהודים בשכונה, לחלקם מכר אבו סאלים בתים, ירו עשרות רעולי פנים זיקוקים ויידו אבנים לעבר שוטרים ותושבי ההתנחלות החדשה. תחושת הזעם גאתה לאחר שבשבועות האחרונים שוכנו עשרות דירות נוספות בסילוואן: לפני שבועיים עברו כ-25 משפחות לשכונה, השבוע במבצע לילי נכנסנו יהודים ל-10 דירות אחרות.

 

כמו לפני 1938, בליווי לוחמי מג"ב

 

בעוד השטח בוער, בעבור היהודים בשכונה מדובר דווקא בתחייתו של רעיון היסטורי, ולאו בהכרח רחוק: המתחמים החדשים ששוכנו היו עד 1938 מושבם של יהודים, בני העדה התימנית, שנמלטו מהמקום במאורעות תרפ"ט. כך, במסמך מאותה שנה שחיבר הנציב הבריטי בירושלים נקבע כי הממשלה שוקלת לפצות את "הפליטים היהודים" עד שישובו לבתיהם. 76 שנים אחרי - בית עובדיה, אליו נכנסו יהודים לפני שלושה ימים, מלווה באבטחתם של לוחמי משמר הגבול השוהים בו.

 

הצצה לאותם בתים ביישוב היהודי בסילוואן חושפת את אותם שרידים מעיר דוד בהן משולבות בניית אבן ישנה עם סממנים יהודיים ומוסלמים כאחד. אבל מבט מהמרפסת למרחק של עשרות מטרים, מחזיר אל ה"אדוות" של האיחוד ההיסטורי הזה, אל המחבל מסילוואן. במשטרה בודקים כעת האם אותו מחבל, שיצא אתמול מהשכונה לדריסה הקטלנית בירושלים - ביקש לנקום את כניסת היהודים.

 

התשובה הפלסטינית הרשמית להתיישבות היהודית חמורה גם היא. שלשום הוציא יו"ר הרשות אבו מאזן, תיקון לחוק העונשין הירדני העוסק בהחכרת או מכירת אדמות פלסטיניות למדינה עוינת או למי מאזרחיה. לפי התיקון, העונש יהיה עבודות פרך לכל חייו. לדברי דובר מנגנוני הביטחון ברשות, עדנאן דמיירי, "כל מי שפוגע בקדושת האדמות והמקומות הקדושים יירדף משפטית, לא משנה מה תוארו או מעמדו".