,

מלך סעודיה לאחמדינג'אד: אל תגרום למצב בלתי הפיך בלבנון

נשיא איראן יגיע מחר לביקור היסטורי בלבנון כשברקע חשש שביקורו יחזק את השתלטות חיזבאללה על לבנון. אחרי שמנהיגי מדינות ערב נכשלו בניסיונם להרגיע את המתיחות, התקשר המלך עבדאללה לאחמדינג'אד לפני יציאתו ללבנון

(3:25 דקות)

עבדאללה מלך סעודיה התקשר היום (שלישי) לנשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, טרם ביקורו השנוי במחלוקת בלבנון. מלך סעודיה קרא לאחדמינג'אד לא לגרום למצב בלתי הפיך בלבנון. "אנחנו עדיין צריכים את לבנון", אמר.

 

בלבנון מורגשת מתיחות שיא לקראת הביקור שייצא לפועל מחר. לצד הפוסטרים שתלו השיעים והחיזבאללה, ניכר החשש שבביקורו יינתן האות לחזיבאללה להשתלט בכח על לבנון. אל מול תסריט האימים הזה פרסמו האמריקנים אזהרת מסע לאזרחיהם בלבנון. 

 

במקביל לכך, נתלו דגלי איראן לאורך גדר המערכת סמוך למטולה, כשברקע נראו ג'יפים של צה"ל עוברים במסגרת סיור באזור. לקראת הביקור פרסמו ברשת "אל-מנאר" תמונות של אחמדינג'אד בתור ילד, עם משפחתו, כסטודנט ואף בתור חייל צעיר במשמרות המהפכה.

 

לוח הזמנים של הנשיא נשמר בסוד. במלון שבו יתאכסן נשמעו פקידי הקבלה מעט חוששים מהאורח הבעייתי. "הוא מגיע מחר. כבישים מסוימים ייסגרו אבל רק מוקדם בבוקר", אמרו במלון "וניס" בביירות בשיחה עם חדשות 10. "הוזמנו אצלנו כמה חדרים לפמליה. אנחנו עוד לא יודעים מה יהיה. אנו צופים בטלוויזיה ומחכים לראות מה יקרה".

"נפעל כך שאחמדינג'אד לא ישוב כמו שבא"

מוקדם יותר דיווח העיתון "אל קודס אל ערבי" היוצא לאור בלונדון, כי ארגון לבנוני סוני מאיים לפגוע בנשיא איראן במהלך ביקורו בלבנון. בהודעה שפרסם הארגון, המכונה גדודי עבדאללה-עזאם, נכתב עוד כי ביקורו של נשיא איראן מהווה איום על כל סוני בלבנון. "נפעל כך שאחמדינג'אד לא ישוב כמו שבא", נאמר שם. 

 

ביום שבת נאם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לקראת הביקור ואמר כי אין בכוונתו לזרוק אבנים לעבר ישראל. "אמרתי לו שהוא צריך לזרוק יותר מאבן", אמר נסראללה.

 

נסראללה אמר בנאומו כי אחמדינג'אד מגיע כנציג המהפכה המהפכה האיסלאמית. "מאז נצחון המהפכה באיראן - איראן מסייעת מורלית ללבנון וסוריה, ויש לה עמדה נחרצת לצד הממשלות והמשטרים הערבים בנוגע לסכסוך הישראלי ערבי", ציין נסראללה.