מתכוננים ללחימה: אובמה רוצה לתקוף את דאע"ש מהאוויר בשטח סוריה

נשיא ארצות הברית ינסה לשכנע את הקונגרס האמריקני לממן את צבא סוריה החופשית שיתקוף מהקרקע כשמטוסי ארצות הברית יתקפו מהאוויר. הנשיא אף יציג את הקואליציה האמריקנית המורכבת מירדן, סעודיה ומצרים ויגדיר את המשימה ככזו שתמשך חודשים או שנים

(7:35 דקות)

הלילה (חמישי) ב-04:00 שעון ישראל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה יפתח בפעם הראשונה את האפשרות בפני האומה האמריקנית לתקיפה אווירית בסוריה, כאשר על פי הסקרים שלושה מתוך ארבעה אמריקנים מצדדים במתקפה שכזו.

 

במהלך הנאום צפוי אובמה לפרט את איום דאע"ש ולבקש מהקונגרס האמריקני מימון שמטרתו חימוש צבא סוריה החופשית, אותו צבא שאמור להילחם קרקעית בארגון, במשימה אותה הנשיא צפוי להגדיר ככזו שתמשך חודשים או שנים.

 

בשלב זה אובמה נחבט בסקרים בארצות הברית בעקבות דבריו כי אין לו אסטרטגיה במלחמה בדאע"ש ולכן ינסה לשדר בעיקר נחישות. בנוסף הנשיא עדכן את הנסיך הסעודי עבדאללה שיתרום מכספו למבצע המלחמתי, את הירדנים שיסייעו במודיעין ואת מצרים, כולן הצטרפו לקואליציה האמריקנית.

 

בתוך כך שר החוץ האמריקני ג'ון קרי הגיע לעיראק זאת על מנת להיפגש עם ראש הממשלה העיראקי ומכאן הוא ימשיך למדינות המפרץ. קרי הגיע על מנת להפעיל לחץ על מקורות המימון של דאע"ש ולהביא תמיכה לממשלה הצעירה בעיראק. בנוסף הוא ינסה להפסיק את זרם הזרים המגיעים לסוריה ועיראק המהווים את הבסיס לדאע"ש.

 

הליגה העברית מצידה תתכנס מחר בבירת טורקיה, בה תתקיים פגישה מכריעה של הליגה ושרי החוץ הערבים באשר לאיום "המדינה האסלאמית". השרים הביעו תמיכה בקואליציה האמריקנית אולם לא ילחמו בעצמם בדאע"ש או ישתתפו צבאית.

 

מבחינת בריטניה, איטליה וגרמניה, שלוש המדינות החליטו בינתיים שלא להתערב ומסתפקים בהאצת חימוש המתנגדים לדאע"ש. שלוש המדינות העבירו נשק לכורדים ובינתיים המצוד אחר ג'ון הבריטי שערף את ראשי העיתונאים נמשך. אנשי האף בי איי נמצאים בבריטניה ומשתפים פעולה עם המודיעין הבריטי וכעת מתברר למודיעין כי ג'ון היה אוסף נדבות עבור ארגונים מוסלמים בלונדון.