"איום דאעש": כך נוצר והתפתח הארגון שמטיל אימה על המזרח התיכון והעולם

עריפת הראשים הפומבית, המתנדבים מכל העולם, הכסף הגדול, האכזריות הבלתי נתפשת, המיתוג ברשת והפופולריות הגוברת – כך נוצר והתפתח שלטון הח'ליפות של ארגון דאעש, שכבר זכה לתואר גרוע יותר מבן לאדן. הפרק הראשון בסדרת הכתבות המשרטטת את אופיו של ארגון הטרור

הכל התחיל בעיר זרקא בירדן, מקום לא עשיר במיוחד בו מתגוררים בעיקר שבטים חקלאיים. החינוך בתוך הבתים הוא אסלאמי אדוק, בזרקא חולמים בשקט על מדינה אסלאמית, ולא על בית מלוכה מערבי. משם יצא הדגל השחור הראשון של "המדינה האסלאמית" (דאעש).

 

מי שהחזיק את הדגל היה אבו מסעב אל זרקאווי, ירדני שהבין שהפלישה האמריקנית לעיראק היא ההזדמנות להתחיל את הג'יהאד נגד השיעים הכופרים והאמריקנים. הוא הקים בבגדאד את מפקדת אל-קאעדה בעיראק.

 

בן לאדן וסגנו שמחו מאוד על האמיר החדש שמוציא לפועל פיגועי ראווה נגד האמריקנים ומחריב מסגדים שיעים, אבל משהו בו היה אכזרי מדי - אפילו עבור בן לאדן.

 

>> פרק 2: צו גיוס לג'יהאד
>> פרק 3: השכמה למערב

>> פרק 4: מה יגידו השכנים

>> פרק 5: האויב שבתוכנו

>> טור: מופע המאה השביעית

>> טור: מדוע המערב מופתע?
>> "דאעש תשלוט גם בישראל"

 

הקורבן הראשון לעריפות הראשים של הארגון היה ניק ברג, איש עסקים אמריקני ששהה בעיראק. המוציא להורג היה אל זרקאווי בעצמו. 12 מליון צפיות נרשמו ברשת והמסר נקלט היטב אצל הירדני - האכזריות עובדת. בן לאדן וסגנו חששו לדימוי שלילי של האסלאם בעקבות הסרטון הזה, ואילו אל זרקאווי הפך את זה לשיטה.

 

שנתיים לאחר מכן, בזמן שהוא חוסל על ידי האמריקנים, ארגון דאעש כבר התפצל מאל-קאעדה והחל לצבור כסף ולוחמים כדי להגיע מוכן ליום בו יעזבו הכוחות מארצות הברית. כשזה קרה, החל הארגון הסוני לנגוס בשלטון השיעי בעיקר במקומות שפעם שהו בהם תומכי סדאם חוסיין.

 

ההבטחה לחזור לימי הנביא מוחמד החזירה את מלחמת הסונים והשיעים לעיראק. מסגדי השיעה פוצצו בזה אחר זה, המדינה טבעה בדם. אלפים נהרגו בגלל שהגדרתם הייתה מעתה "כופרים". במשך שנים של טרור מתמשך הם השתלטו על אזורים בעיראק וטבחו בכל מי שנפל לידיהם כשבוי.

 

כל זה לא יכול לקרות בלי הכסף, הרבה כסף. דאעש הוא ארגון הטרור העשיר בעולם. מה שהתחיל במימון סעודי וקטארי המשיך ב"סופת דאעש", שמתמקדת קודם כל בנכסים כלכליים. כשלוחמי הארגון מגיעים לאזורים עליהם הם רוצים להשתלט, הם אוספים כסף וציוד אסטרטגי.

 

דאעש לא נותן זכות בחירה בשום מצב, וזה ברור למאות אלפים בין סוריה לעיראק. לא מדובר בכוח צבאי יוצא דופן, אלא בצבא מתנדבים אכזרי שנוסע במהירות ממקום למקום וכובש נקודות קטנות בסבלנות. התוצאה היא חורים ומובלעות, שבהם כבר יש חוק אחד - חוק האסלאם.