,

ראש הממשלה הפלסטיני עזב כינוס באו"ם בשל מחלוקת עם דני איילון

במהלך כינוס המדינות התורמות דרש סגן שר החוץ להוסיף לנוסח הסיכום את המשפט "שתי מדינות לשני עמים". ראש הממשלה הפלסטיני סירב ועזב את המקום מבלי שהתקיימה מסיבת עיתונאים כפי שתוכנן.

משבר בין ישראל לפלסטינים בעקבות אי הסכמות בין הצדדים בכינוס המדינות התורמות היום (שלישי) באו"ם. הכינוס הסתיים שלא כמתוכנן בפיצוץ כשסגן שר החוץ, דני איילון, דרש להכניס להודעת הסיכום את הנוסח "שתי מדינות לשני העמים" וראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, סירב.

בסיום המפגש עזב ראש הממשלה הפלסטיני את המקום מבלי שהתקיימה מסיבת עיתונאים משותפת כפי שתוכנן תחילה. כמה שעות לאחר מכן הגיע פיאד למפגש שיזם נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, וישב ליד נשיא המדינה, שמעון פרס, והביע את תקוותו כי יושג הסכם שלום.

 

המפגש בין פיאד לפרס התקיים במסגרת פאנל בנושא המזרח התיכון כחלק מ"היוזמה הבין-לאומית" שיוזם הנשיא האמריקני לשעבר זו השנה השישית. באותו הפאנל לקח חלק גם יורש העצר של בחריין. עוד קודם למפגש קיימו שני האישים, הישראלי והפלסטיני, שיחה הקשורה במצב הנוכחי של שיחות השלום.

בפתח הכינוס שעסק בהגעה לשלום ובפוטנציאל הטמון בו, אמר קלינטון, "אני רואה סיכויים טובים להשיג שלום. גם אם קיימים ספקות בקרב הצדדים עדיין יש סיבה להאמין כי הדבר אפשרי". פיאד פיאד אמר כי "יש לעשות מאמצים פוליטיים לפתור ולהביא לסיום הסכסוך ובמקביל לפתח את הכלכלה ואת שיתוף הפעולה הכלכלי".

 

הנשיא פרס התייחס בדבריו לפוטנציאל הגדול להעלאת רמת החיים של עמי האזור תוך שיתוף פעולה כלכלי וטכנולוגי בין המדינות ואמר: "היום הברירה במזרח התיכון היא או להיות מזרח תיכון עם מדינות עצמאיות ומשגשגות או כזה הנמצא תחת איום איראני. לדבריו, יש לעשות הכל כדי שהאופציה הראשונה תהיה זו שתתממש.