הנערות שקראו לשקט מעל במת כיכר רבין דווקא לא כועסות

לפני כחודש ולצלילי האזעקות עזבו את ביתן שתי נערות מיישובי עוטף עזה. הערב הן נשאו דברים בתל אביב כדי לקרוא לממשלה להשיב את השקט לאזור, למדינה וגם לעזה. "במלחמה אין מנצחים, כולם מפסידים", מסבירה אחת מהן, שמייחלת ליום שבו תוכל סוף סוף לשוב הביתה

במרכז עצרת ההזדהות הערב (חמישי) עומדות תום כץ בת השש עשרה מקיבוץ נחל עוז וטל מסס בת השמונה עשרה משדרות. 14 שנים, כמעט כל חייהן הן תחת מטחי רקטות בלתי פוסקים. מעל הבמה המרכזית בכיכר רבין הן הולכות לשאת דברים מול עשרות אלפי משתתפים ולקרוא לדבר היחיד שאותו הן מאחלות לכל עם ישראל וגם לנוער בעזה - שקט.


דבר שאותו לא ניתן למצוא אצל שתי הנערות האמיצות הללו הוא כעס. "במלחמה אין מנצחים ואין מפסידים כולם מפסידים", מסבירה תום כץ, אף שהיא מודה כי "זה מוכח שברגע שהטילים מגיעים לתל אביב, הממשלה ישר מחליטה להגיב".


מאחורי החיוך, שמסרב למוש מהפנים הצעירות והקורנות כל כך, נמצאת בסיכומו של דבר אופטימיות בלתי נדלית, ואמונה שהמלחמה היא לאו דווקא גזרת הגורל של הדור שלהן. "אני לא רוצה להאמין שיש אופציה שבה לא משיבים שקט טוטאלי", אומרת תום ומספרת שכבר יש לה תכניות לשוב חזרה לקיבוץ, אותו עזבה לפני חמישה שבועות. "רק כשיהיה הסכם הפסקת אש, לא לחמישה ימים או ל-72 שעות, אלא לטווח הארוך", היא קובעת.