טוני בלייר לחדשות10: "לא הייתה שום סיבה לשבור את הפסקת האש"

בראיון שנתן היום למהדורה המרכזית, עוד בטרם התבררו היקפי המטחים שירה החמאס על ישראל, הביע שליח הקוורטט למזרח התיכון אופטימיות בנוגע לכיבוד הפסקת האש, כמו גם אמונה בכך שהוא יאפשר לגבש פתרון בר קיימא לסכסוך. "אם חמאס לא יחדל, המצב רק יחמיר", העריך ראש הממשלה הבריטי לשעבר, והוסיף כי "אם היו יורים על לונדון, גם אני הייתי פועל"

גם הבוקר (ג') כשעוד ייחל למימוש תנאי הפסקת האש על ידי שני הצדדים, ידע טוני בלייר להעריך כי אם חמאס לא יחדל מהירי, "המצב רק יחמיר". בראיון בלעדי לחדשות10 הודה ראש הממשלה הבריטי לשעבר: "אם היו יורים 80 טילים על בני העם שלי הייתי פועל. אם לא הייתי פועל - היו אומרים שזה בלתי מתקבל על הדעת".

 

על רקע ההסלמה הגוברת בלחימה ברצועה והכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה "שבירת הפסקת אש תיענה באש", בולטת האירוניה בדבריו של שליח הקוורטט למזרח התיכון.


הלה משבח את התכנית שהציעו המצרים וטוען כי "היא מתחשבת בכך שתושבי ישראל ועזה לא מעוניינים בפתרון קצר טווח". למעשה, כפי שקובע בלייר, "אין סיבה שלא לקבל את ההצעה" -ואין לחמאס כל סיבה לסרב לה מלכתחילה.


"הטרגדיה של עזה היא ירי טילים מבתי אזרחים, באזרחים שבהם יש ריכוזי אוכלוסייה גדולים. זוה הדרך שבה חפים מפשע מתים לצד לוחמים", הסביר בלייר, ותהה אם יהיה בכוחו של חמאס לקבל החלטה אשר תעניק את ההזדמנות לגבש פתרון בר קיימא לסכסוך הישראלי פלסטיני.