,

מצרים אוסרת על מטוסים ישראלים לעבור מעל סיני לפני נחיתות באילת

פרסום ראשון: מטוס שביקש לבצע בשבוע שעבר נחיתת מכשירים, הדורשת סיבוב מעל השטח המצרי, לא הורשה להכנס. זאת, בניגוד למדיניות בעניין מאז הסכם השלום. ההערכה היא כי האיסור, שנכנס לתוקף לאחר אירועי המשט, נוסע מסיבות פוליטיות

(1:20 דקות)

מצרים מפרה במפתיע הסכם שמסייע למטוסים ישראליים לנחות באילת. במשך שנים מאז הסכם השלום בין ישראל למצרים, כפי שמעוגן בהסכמים, מטוסים ישראלים הורשו להכנס לשטח המצרי במקרה שהם זקוקים לבצע נחיתת מכשירים. זאת, בדרך כלל כאשר המטוסים מגיעים לנחיתה באילת במהלך אובך או מזהים בעיות בנחיתה. 

 

לביצוע נחיתה כזאת יש צורך לבצע סיבוב יותר גדול ולעבור בשטח האווירי המצרי. במשך שנים הותר לעבור באזור, תוך עדכון מגדל הפיקוח בטאבה.

 

בשבוע שעבר, הודיע מטוס ישראלי על כוונתו לבצע נחיתת מכשירים. מגדל הפיקוח בישראל יצר קשר עם המצרים, שסרבו לבקשה. מחקירת האירוע עלה כי הסירוב לא היה ספציפי למטוס המדובר, אלא החלטה מצרית חדשה שמנוגדת להסכמי השלום עם המצרים ואוסרת כאמור לעבור מעל השטח המצרי.

 

יש לציין, כי כמובן להחלטה זאת יש השלכות בטיחותיות, מאחר והמטוסים לא יוכלו לבצע נחיתת מכשירים. ההערכות הם שהסיבה לשינוי במדיניות היא פוליטית.