מתווה קרי: שתי בירות, לישראלים ולפלסטינים, ב"ירושלים רבתי"

חשיפה: זוהי ההצעה שהציג שר החוץ האמריקני לבנימין נתניהו ולאבו מאזן בפגישות ביניהם היום - חילופי שטחים "שקולים בערכם" בתוך קווי 1967, "ישראל לא תוצף בפליטים", ו"ללא נוכחות ישראלית מתמדת בגבולות המדינה הפלסטינית". מלת המפתח: עמימות

מה כוללת ההצעה האמריקנית החדשה לגבי הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים? על פי פרטים שנחשפים הערב, מדובר בעיקר על ניסוחים עמומים, ניתנים לפירושים שונים - אבל כאלה ששני הצדדים יוכלו לנכס לעצמם, ולשווק לבני עמם, כניצחון.

 

נתניהו, ככל הנראה, כבר הבין כי בהסכם המדבר על שתי מדינות לשני עמים, יצטרכו להיכתב המלים "קווי 67', אבל עם "חילופי שטחים השקולים בערכם". במצב כזה, הישראלים יוכלו להגיד כי השאירו את השטחים שנתניהו רוצה, אולי אפילו 90 אחוזים מהמתיישבים ביהודה ושומרון - והפלסטינים יוכלו לומר שקיבלו מטר על כל מטר שקיבלה ישראל.

 

לגבי בירת המדינה הפלסטינית, גם כאן הניסוח מעורפל משהו. שתי בירות, על פי המתווה של קרי, יהיו ב"ירושלים רבתי" (Greater Jerusalem). הפלסטינים יוכלו להצהיר כי קיבלו עיר בירה במזרח ירושלים, וישראל תוכל להגיד כי הבירה הפלסטינית נמצאת מבחינתה בשכונת אבו דיס.

 

גם בנושאים אחרים, אפשר להתייחס לניסוחים שהציעו קרי והגנרל בדימוס ג'ון אלן ביותר מדרך אחת - תלוי בעיני המתבונן. "הפלסטינים מסכימים שישראל לא תוצף בפליטים", נאמר בנושא הנפיץ הזה, "ולישראל לא תהיה נוכחות מתמדת בגבולות המדינה הפלסטינית".

 

ההצעות הללו הוצגו היום בפגישות בין קרי לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אבל גורמים פלסטינים כבר אמרו הערב כי הם דוחים את הצעת קרי, מכיוון שזו "מנציחה את הכיבוש". מצד שני, האחראי למשא ומתן מטעם הפלסטינים, סאיב עריקאת, סאיב עריקאת, טען כי הדיווחים אינם נכונים: "קרי לא הציג לאבו מאזן שום דבר סופי. הפגישות נמשכות". בראיון טלפוני הוסיף עריקאת: "אבו מאזן הסביר לקרי כי מאז תחילת המו"מ הרסה ישראל בתים של פלסטינים, הרגה 27 פלסטינים בדם קר ופועלת במסגד אל-אקצא בתוקפנות - פעולות שישמידו את המו"מ. הוא ביקש מקרי להגן על המו"מ ולגרום לישראל להפסיק עם הפעולות הללו, ועם ההתנחלויות והבנייה".

 

קרי ייפגש מחר בבוקר עם שר האוצר יאיר לפיד, ושוב עם נתניהו, במלון בירושלים. לאחר מכן יעשה את דרכו לנמל התעופה בן גוריון, ויעלה למטוס הביתה בשעות הצהריים.