פרסום ראשון: ה"פיצוי" על שחרור האסירים - 1,200 יחידות דיור בשטחים

ראש הממשלה החליט לבנות מעבר לקו הירוק בכל פעימה של שחרור אסירים. כל המכרזים שיפורסמו הם חדשים, לא מדובר במחזור של מכרזים שכשלו. הנוסחה של נתניה: 104 אסירים משוחררים שווים ל-4,000-5,000 יחידות דיור

הממשלה צפויה לשחרר מכרזים לבניית 1,200 יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק, כ"פיצוי" לימין על שחרור האסירים הביטחוניים, כך נחשף הערב (שני) בחדשות 10. לא מדובר במחזור של מכרזים שכבר נכשלו, כל יחידות הדיור שייבנו הן חדשות לגמרי.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעורב בכל פרט ומכיר אישית כל מכרז. אחד המכרזים הוא לבנייה בשכונת רמת שלמה בירושלים, אותה שכונה שמכרז בנייה בה התפרסם בזמן ביקורו בישראל של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, והביך את נתניהו.

 

גם בפעימות הבאות של שחרור האסירים צפויים להתפרסם מכרזי בנייה. המשוואה של נתניהו היא 104 אסירים תמורת 4,000-5,000 יחידות דיור, שהן כ-20 אלף תושבים חדשים מעבר לקו הירוק.

 

בימין התרעמו על ההתניה של פרסום המכרזים בשחרור האסירים. כשגורמים בימין נשאלו מדוע נתניהו לא מחכה עם המכרזים עד לשבוע הבא, הם אמרו כי אם הוא יצטרך לחכות הוא יתחרט.

 

אחות שכולה: "נתניהו תקע לי סכין בגב"

במקביל, כ-1,500 בני אדם מפגינים מחוץ לכלא עופר שליד בית אל, במחאה על שחרור האסירים. בהפגנה משתתפים גם בני משפחות שכולות. שר השיכון, אורי אריאל, הגיע לנאום בהפגנה והותקף על ידי פעילי ימין בקריאות "בוגד" ו"שמאלני".

 

"הם פשוט פותחים לנו את הפצע כל פעם מחדש", זעקה אורנה עקיבא, שאחיה שאלתיאל נרצח בשנת 1985. "כל פעם מחדש אחי נרצח, דמו נשפך לשווא. בנימין נתניהו בגד בעם שבחר בו. בנימין נתניהו, מבחינתי, תקע לי סכין בגב. גם הוא, גם הגברת ציפי לבני, שטוענת שהיא נגד שחרור מחבלים והיא בכל זאת יושבת למשא ומתן עם אבו מאזן. שלום לא יהיה במדינה שלנו".

שוחררו אסירי חמאס כדי לחזק את אבו מאזן

בני משפחותיהם של האסירים הפלסטינים שיושחררו מחר בלילה כבר מכינים להם קבלת פנים חגיגית בשטחים, למרות שברשות הפלשתינית אומרים כי זה לא מספיק. בבית משפחתו של האסיר הוותיק ביותר שצפוי להשתחרר בביתו של עיסא עבד אל רבו במחנה הפליטים דהיישה שבבית לחם, אומרים כי "רוצחים יש משני הצדדים וגם הרבה ישראלים רצחו פלסטינים".

 

ח'אלד עסאכרה, אסיר פלשתיני ששוחרר בפעימה הראשונה, גם הוא תושב בית לחם,  אומר כי "יש לשחרר את כל האסירים הפלסטינים כולל הרוצחים הכבדים ביותר". "זה יום הולדת חדש אני מרגיש כאילו יצאתי מקבר לחיים", אומר עסאכרה על השחרור ומוסיף "כי בעזרת השם יבוא שלום ותפסק שפיכות הדמים".

 

ישראל רצתה בכל זאת לחזק את אבו מאזן. ארבעה אסירי חמאס שוחררו וזו הדרך להראות שגם אבו מאזן יכול לשחרר אסירי חמאס. הפופולריות של אבו מאזן גוברת ועוד אין לו יורש, אחרי שמתמודדים אחרים לתפקיד יושב ראש הרשות יצאו מהמרוץ. יחד עם זאת, בסביבתו של אבו מאזן, הופכים יותר ויותר פסימיים לקראת השיחות שאמורות להתחיל.